zywotnosc-opon

Wielu kierowców zastanawia się, jaka jest trwałość opon oraz jak długo można na nich jeździć. Naturalnie każdy właściciel pojazdu pragnie jak najdłużej eksploatować swoje ogumienie, gdyż przekłada się to na oszczędności. Niestety, po pewnym czasie zawsze wymaga ono wymiany. Niektórzy specjaliści zalecają, by zainwestować w nowe opony po 10 latach, inni zaś wtedy, gdy bieżnik będzie już starty. Które rady są dobre oraz jak to wygląda w praktyce?

Żywotność opon – ile wynosi?

Według obliczeń wielu mechaników, żywotność opon wynosi około 10 lat. Oczywiście, jeśli użytkownik samochodu dba o nie i właściwie eksploatuje. Normy w Polsce precyzują jasno, że ograniczeniem jest jednak bieżnik – nie może być mniejszy niż 1,6 mm. Producenci również mają własne zalecenia, na przykład w zimowym kole odpowiedni bieżnik to taki powyżej około 4 mm, natomiast w letnim 3 mm.

Organizacja Dekra, na podstawie własnych analiz, stwierdziła, że po sześciu latach drastycznie zwiększa się ryzyko awarii opon. Wtedy warto zacząć myśleć o wymianie ogumienia. Dotyczy to nawet tego, którego ślady użytkowania nie są aż tak widoczne oraz jeśli charakteryzuje je niewielkie zużycie.

W istocie nie wiek jest ważny, a stan techniczny ogumienia. Starte, zniszczone i sparciałe opony są niebezpieczne, co może prowadzić nawet do wybuchu. Wszystko zależy od użytkowania opon i ich konserwacji. Do tego oczywiście należy się liczyć z faktem, iż wyposażenie pojazdu starzeje się na skutek procesów fizycznych i chemicznych.

Co ciekawe, na żywotność opon ma wpływ nie tylko jazda, lecz także postoje. Okazuje się, że ogumienie okresowo lub okazyjnie używanych samochodów starzeje się jeszcze szybciej. Co więc dokładnie skraca życie opon?

Trwałość opon – co wpływa na jej skrócenie?

Na skrócenie żywotności opon ogromny wpływ ma ich nieprawidłowe przechowywanie. Dyrektor generalnego Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego Piotr Sarnecki uważa, że właściwie składowane opony prawie wcale nie ulegają zniszczeniu. Cytując: Zmiany fizykochemiczne opon zachodzą głównie podczas użytkowania i spowodowane są rozgrzewaniem w trakcie jazdy, napięciem wynikającym z ciśnienia, deformacjami oraz innymi czynnikami, które nie występują w procesie przechowywania. 

Tak więc opony należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Dokładnie oczyszczone, umyte i wysuszone, warto dodatkowo je zabezpieczyć odpowiednimi kosmetykami samochodowymi. Ogumienie powinno być składowane w umiarkowanej temperaturze maksymalnie do 25 stopni Celsjusza. Optymalna wilgotność powietrza w tym przypadku nie powinna przekraczać 70%. Ponadto opony muszą się znajdować z dala od grzejników i innych potencjalnych źródeł ciepła.

By żywotność opon była jak najlepsza, powinny być ułożone również z dala od rozpuszczalników, produktów ropopochodnych i urządzeń generujących ozon. Warto zainwestować w stojak lub hak na opony. Pamiętaj też, że opony bez felg najlepiej ustawić na sztorc. Stojące nie będą się tak odkształcały. Opony z felgami można układać w dowolny sposób, w tym na wspomnianych stojakach.

Drugim czynnikiem, który skraca trwałość opon, jest ozon. Wszędzie, gdzie znajdują się i pracują transformatory, prostowniki czy generatory, ogumienie może ulec szybszemu uszkodzeniu. Równie szkodliwe dla niego jest promieniowanie UV i mróz. Dlatego właśnie nie można wystawiać opon na działanie destrukcyjnych czynników zewnętrznych. W przeciwnym razie dojdzie do mikropęknięć i zmiany ich właściwości. Wniosek? Przechowywanie opon w garażu lub chłodnym zacienionym miejscu to podstawa!

Jak wydłużyć żywotność opon?

Poza właściwym przechowywaniem tego wyposażenia pojazdu, równie ważna jest sezonowa wymiana ogumienia. Jazda na oponach dopasowanych do warunków atmosferycznych to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, lecz także ich prawidłowej eksploatacji. Czy wiesz, że przykładowo droga hamowania letnich opon na śniegu jest o 133 proc. dłuższa niż „zimówek”? Nierzadko właśnie to prowadzi do niebezpiecznych wypadków i kolizji. 

Nawet jeśli jeździsz na oponach dopasowanych do pory roku, warto pamiętać o zabezpieczeniu w postaci ubezpieczenia assistance. Ubezpieczenie zapewnia pomoc w wielu problematycznych sytuacjach, które mogą spotkać kierowców na drodze, jak awaria, wypadek, czy kradzież auta.

Druga metoda, dzięki której wydłużysz żywotność opon, to regularne wyważanie kół. W teorii należy je wykonywać po około 5 tysiącach przejechanych kilometrów, w praktyce kierowcy wydłużają przeglądy do 10 tysięcy. Profesjonalne wyważanie zapobiega przedwczesnemu zużyciu bieżnika i uszkodzeniom pojazdu.

Opony zimowe a letnie – co musisz o nich wiedzieć?

Żywotność opon zimowych i letnich jest zbliżona. Różnica występuje oczywiście w ich budowie i konstrukcji. Zadaniem tych pierwszych jest zagłębianie się w śniegu. Ich rzeźba jest przecinana licznymi lamelkami, a wygląd bardziej agresywny. Poza tym powstają z innej mieszanki gumowej, w której składzie jest bardzo dużo krzemionki. Wpływa to na przyczepność opon oraz ich przystosowanie do typowo zimowych warunków.

Letnie opony muszą być odporne na wysokie temperatury, sięgające nawet 60 stopni Celsjusza. Ogumienie nie może topić się pod wpływem takich warunków, musi być maksymalnie przyczepione do nawierzchni. Dlatego odpowiednio dopasowuje się do gorącej powierzchni, przy czym zachowuje niezwykłą twardość i sztywność.

Jak jeszcze można odróżnić opony zimowe od letnich? Również po napisie – na ścianie bocznej zimowych często widnieje M+S. Oznacza to mud and snow, czyli błoto i śnieg.

Żywotność opon zimowych i letnich, jak już wspomnieliśmy, jest zbliżona. Podstawą jest ich właściwa eksploatacja i przechowywanie. Dzięki temu unikniesz szybkiego zużycia ogumienia i znacznie przedłużysz wytrzymałość tego niezbędnego wyposażenia samochodowego.

Czy otrzymasz odszkodowanie za uszkodzenie opony?

Czy wiesz, że w razie uszkodzenia opony możesz otrzymać odszkodowanie? Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatkowe rozszerzenie do polisy AC lub OC. Dzięki temu zabezpieczysz się finansowo w razie nieprzewidzianych wydarzeń na drodze z udziałem uszkodzenia opon.

Przed wyborem ubezpieczenia zapoznaj się dokładnie z jego zakresem. Sprawdź, czy obejmuje przebicie, pęknięcie, wybuch, szkody powstałe w wyniku najechania na ostry przedmiot czy też po kolizji lub wypadku. Ponadto zweryfikuj zakres ochrony i świadczonej pomocy. Dobre towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się wymianą lub naprawą koła na miejscu, a nawet holowaniem.

Oczywiście ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia świadczenia lub pomocy. Są to jednak skrajne przypadki, zwłaszcza w razie rażącego niedbalstwa lub zaniedbania eksploatacji opon. Podobnie, jeśli właściciel pojazdu celowo uszkodzi ogumienie, będzie poruszał się bez uprawnień, pod wpływem środków odurzających, czy też pojazd nie będzie miał aktualnych badań technicznych.