Zwrot-składki-OC

Właściciele pojazdów, którzy właśnie sprzedali swoje auta, mogą liczyć na zwrot składki OC. Czy chętnie korzystają z takiego rozwiązania? Trudno powiedzieć. Na rynku panuje przekonanie, że warto kupić auto, które ma aktualny przegląd techniczny oraz opłacone ubezpieczenie. Z reguły zatem ubezpieczenie nie jest wygaszane, a przechodzi z osoby na osobę. Przykład? Kupujesz auto w lipcu, gdzie składka OC ubezpieczeniowa jest opłacona do października. Właścicielem OC nadal jest poprzedni właściciel auta, ale OC samochodu obowiązuje. Czy właściciel może ubiegać się o zwrot OC w przypadku sprzedaży samochodu? Tak!

Sprzedaż auta – z czym się wiąże? 

Sprzedaż auta wiąże się z załatwieniem kilku formalności. Wszystko zależy od tego, na jaką formę sprzedaży się zdecydujemy. Jedni wybierają pośredników, inni szukają nowych nabywców aut wśród znajomych, ale zdecydowana większość osób szuka nowego właściciela auta w internecie poprzez wystawianie ogłoszeń. 

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Jeśli wstawimy pojazd do komisu, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami i niższą ceną, jaką otrzymamy. To opcja dla wygodnych. Na pewno stracimy na tym sporo gotówki, ale pracownicy komisu dopilnują za nas wszelkich formalności. Nie musisz robić zdjęć, samodzielnie przygotowywać umowy czy martwić się o inne formalności związane ze sprzedażą auta. 


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Jeśli decydujesz się na sprzedaż samochodu za pośrednictwem wyspecjalizowanych portali, wówczas wymaga to od Ciebie więcej pracy, ale możesz też wiele zyskać. To Ty decydujesz, za ile wystawisz swój pojazd. Do ceny możesz doliczyć również koszty napraw. Jeśli auto jest w dobrym stanie, a Ty systematycznie dbałeś o to, aby było sprawne i nie posiadało żadnych usterek, to masz dużą szansę na sprzedaż swojego samochodu w dobrej cenie. 

Kluczowe są drobne kwestie 

Podczas sprzedaży samochodu ważną funkcję pełnią dobrze wykonane zdjęcia. Nawet jeśli posiadasz pojazd w dobrym stanie, a wykonasz złe fotografie, możesz zapomnieć o dużej liczbie zainteresowanych. Na co zwracają uwagę kupujący w pierwszej kolejności? 

 • Na zdjęcia pojazdu. 
 • Na stan techniczny samochodu. 
 • Na to, czy pojazd posiada polisę OC
 • Na to, czy pojazd jest zarejestrowany w odpowiednim urzędzie.
 • Na to, czy pojazd posiada aktualny przegląd techniczny. 

Te trzy ostatnie parametry są bardzo ważne dla kupujących. Spora część osób patrzy właśnie na to, czy po zakupie auta będzie musiała ponosić dodatkowe koszty związane z jego użytkowaniem. Każdy kupujący powinien zarejestrować pojazd w odpowiednim urzędzie. Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim dlatego, że później bez problemów możesz sprzedać samochód. Ponadto, jeśli dojdzie do wypadku, to policja wie, do kogo się zgłosić. Niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, że policja zgłaszała się do poprzedniego właściciela, ponieważ to on widnieje w dokumentach pojazdu.

Sprzedaż samochodu a zwrot OC

Nie jest powiedziane, że musisz sprzedać pojazd wraz z polisą OC. Oczywiście jest to jeden z kluczowych elementów, na który zwracają uwagę kupujący. Jednak masz prawo do tego, aby otrzymać zwrot swojej składki. Z reguły umowy ubezpieczenia samochodu zawierane są na rok. Niektórzy, aby zminimalizować koszty, rozkładają składkę na dwie raty. W takiej sytuacji przy sprzedaży kupujący będzie zobowiązany do zapłaty drugiej raty, jeśli ta nie została uiszczona. W jaki sposób możesz odzyskać składkę OC? Należy złożyć wypowiedzenie i przez to rozwiązać umowę ze swoim ubezpieczycielem. Wszystkie sytuacje, w których możesz rozwiązać umowę i otrzymać zwrot przewiduje ustawa. 

Jakie to sytuacje? 

 • Wypowiedzenie umowy przez nabywcę pojazdu – zwrot składki przysługuje sprzedającemu.
 • Wypowiedzenie umowy przez właściciela – wówczas następuje zwrot składki OC. 
 • Wyrejestrowanie pojazdu mechanicznego lub udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty.
 • Odstąpienie od umowy zawartej na odległość.
 • Odstąpienie od umowy z powodu braku rejestracji pojazdu przeznaczonego do jazd testowych (przypadek określony w art. 29 ust. 3).
 • Rozwiązanie umowy po uchyleniu decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu (w odniesieniu do pojazdów do jazd testowych).

Zwrot składki OC po sprzedaży 

Ustawa przewiduje, że jeśli nabywca samochodu wymówił umowę, wówczas nam, jako sprzedającym, przysługuje zwrot składki. W momencie, gdy odstąpiliśmy od umowy zawartej na odległości również przysługuje nam zwrot składki. Ustawa reguluje również wyjątkowe przypadki odnoszące się do jazd testowych. 

A co jeśli zezłomowałeś auto? Również przysługuje Ci możliwość odzyskania wpłaconych składek. Niejednokrotnie bywają sytuacje, gdy auto po prostu traci swoją moc, rdzewieje czy ulega wypadkowi, a Ty musisz je zezłomować. Wówczas kwota zwrotu może wynieść nawet kilkaset złotych. Jeśli zezłomowałeś pojazd, przysługuje Ci zwrot składki za niewykorzystany okres. Co warto wiedzieć w tym przypadku? 

 • Koniecznie jak najszybciej poinformuj ubezpieczyciela o zezłomowaniu pojazdu.
 • Wysokość zwrotu wylicza ubezpieczyciel.
 • Towarzystwo ubezpieczeniowe ma zwykle 14 dni na zwrot pieniędzy. 
 • Musisz posiadać dokument potwierdzający zezłomowanie auta. 

Ile zwrotu możemy dostać? 

Wszystko zależy od tego, w którym momencie trwania umowy ubezpieczenia postanowiliśmy z niej zrezygnować. Im wcześniej, tym wyższy dostaniemy zwrot. Jeśli nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela o wysokości zwrotu, możemy skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym. To on pomaga w dojściu do porozumienia z ubezpieczycielem. Nie tylko w przypadku złomowania auta mamy obowiązek poinformować o tym TU. Również w przypadku sprzedaży auta powinieneś poinformować ubezpieczyciela o tym fakcie. Warto również podkreślić, że jeśli masz OC na rok, a opłaciłeś jedną ratę na pół roku, to przysługuje Ci zwrot jedynie za opłaconą część składek. Ubezpieczyciel oczywiście nie będzie wymagał od Ciebie zapłaty za pozostałą część ubezpieczenia.