Z powodu niezbyt poważnego traktowania corocznych badań technicznych zarówno przez niektórych kierowców jak i niektórych diagnostów, Ministerstwo Infrastruktury ma zamiar zmienić zasady przechodzenia przez ścieżkę diagnostyczną. Jakie to będą zmiany?

W celu wyeliminowania tzw. lewych przeglądów technicznych, na stacjach diagnostycznych miałyby być wykonywane zdjęcia, które byłyby dowodem chociażby na to, że konkretny samochód odwiedził stację. Ponadto kierowcy nie wystarczyłoby już jedno zaświadczenie o odbyciu przeglądu, jakim obecnie jest pieczątka w dowodzie rejestracyjnym, ale będzie musiał wozić aż trzy. Oprócz dowodu rejestracyjnego, kierowca byłby zobowiązany do posiadania oddzielnego zaświadczenia oraz naklejki na przedniej szybie.

Jaki jest pomysł na uniknięcie sytuacji, w której auto nie przejdzie przeglądu na jednej stacji, ale przejdzie na innej? Właściciele pojazdów uiszczaliby opłatę przed badaniem technicznym. Gdy diagnosta stwierdzi jakieś usterki, kierowca miałby określony czas na naprawę i ponowny przegląd już bez opłaty. Ministerstwo chce też wyeliminować problem jeżdżenia bez ważnego badania technicznego nakładając kary za spóźnialstwo, które obecnie jest nagminne. Według zakładanych zmian miałaby to być podwójna opłata za badanie techniczne.

Pozostaje jeszcze problem z nierzetelnością diagnostów. Inspektorzy Transportowego Dozoru Technicznego odwiedzaliby wybrane stacje diagnostyczne podszywając się pod klienta z samochodem, w którym byłaby usterka objęta badaniem technicznym. Nieuczciwe stacje diagnostyczne czekają więc mandaty. Wszystkie powyższe zmiany mają wejść w życie w ciągu najbliższych trzech lat.

Polecamy również:

Przeglądy techniczne przestaną być jedynie formalnością

Co musisz wiedzieć o badaniu technicznym pojazdu?

Źródło: tvn24.pl