W maju ubiegłego roku w życie weszła ustawa nowelizująca Prawo o ruchu drogowym. Reguluje ona wiele aspektów związanych z jazdą na rowerze. Ma ułatwić rowerzystom poruszanie się w miejskiej dżungli, a także zapewnić większe bezpieczeństwo. Czy wiecie, jakie przywileje zyskali rowerzyści? Jeśli nie, warto zaktualizować swoją wiedzę.

Oto najważniejsze aspekty znowelizowanej ustawy:

  1. Rozszerzona definicja roweru i drogi rowerowej. Uznaje ona także rowery wielośladowe oraz rowery elektryczne, które legalnie mogą poruszać się po drodze rowerowej.
  2. Rowerzyści zyskują więcej możliwości jazdy chodnikiem pod warunkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym (nowelizacja umożliwia jazdę po chodniku podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz jadąc z dzieckiem mającym mniej niż 10 lat)
  3. Nowe przepisy zezwalają rowerzystom na jazdę obok siebie, o ile nie utrudniają oni ruchu innym pojazdom.
  4. Rowerzysta przejeżdżający przez skrzyżowanie prosto po drodze rowerowej ma pierwszeństwo przed pojazdami skręcającymi i przecinającymi drogę rowerową.
  5. Zdefiniowano pas rowerowy, który jest wydzielonym z prawej strony pasem na jezdni przeznaczonym dla ruchu rowerów w jednym kierunku. Rowerzyści znajdujący się na pasie rowerowym mają pierwszeństwo przed pojazdami skręcającymi w prawo.
  6. Przy skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną będą powstawać tzw. śluzy dla rowerów, które umożliwią rowerzystom zajęcie miejsca przed stojącymi samochodami. Ma to ułatwić rowerzystom skręcanie w lewo i zwiększyć bezpieczeństwo. Na skrzyżowaniu dozwolone jest poruszanie się rowerem środkiem pasa, dzięki czemu znajdujące się na skrzyżowaniu samochody nie będą zajeżdżały drogi rowerzystom.
  7. Rowerzyści mogą wyprzedzać z prawej strony stojące w korku lub wolno poruszające się pojazdy.

Żebyście mogli łatwiej przyswoić sobie tę wiedzę, prezentujemy infografikę z najważniejszymi informacjami.

Czy nowe przepisy obowiązujące od zeszłego roku ułatwiły Wam jazdę rowerem w mieście? Czy dzięki nim czujecie się bezpieczniej?