Policja i wszelkiego rodzaju raporty zawsze wskazują jako główną przyczynę wypadków drogowych nadmierną prędkość. Łamanie przepisów jest oczywiście ogromnym problemem na drodze, ale niekiedy złe nawyki i zachowania też doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji. Oto lista tych, których warto się wyrzec i oduczyć.

Złym, ale niestety coraz powszechniejszym nawykiem wśród kierowców jest używanie telefonu podczas jazdy. To nic, że samochody są wyposażone w zestawy głośnomówiące, skoro dziś wiele osób prawie wcale nie dzwoni, ale niemal bez przerwy korzysta z przeglądarek, portali społecznościowych czy odtwarzaczy muzyki na telefonie. Niestety choć w nowych autach są tzw. funkcje Mirror Link umożliwiające przeniesienie obrazu ze smartfona na ekran stacji multimedialnej, z praktyki wiemy, że wiele z nich po prostu nie działa lub jest kłopotliwa w użyciu.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Choć przepisy dotyczące używania świateł wydają się jasne i przejrzyste, to jednak kierowcy wciąż mają dwa złe nawyki. Po pierwsze, nadużywają przeciwmgłowych, zwłaszcza podczas jazdy w dzień. Z kolei świateł dziennych używają podczas podróży w kiepskich warunkach (deszcz, mgła), co powoduje, że ich auto z tyłu jest nieoświetlone.

Nadużywa się także klaksonu, co nie tylko denerwuje innych kierowców, ale może także wywołać nagłe i nieprzewidziane zachowania. Nadużywanie dotyczyć może także drogi, zwłaszcza lewego pasa. Zmusza to innych do wyprzedzania prawą stroną, co niestety nie należy do bezpiecznych manewrów.

Jeśli chodzi o pasy, ale te bezpieczeństwa, to warto je mieć zapięte. Jest to dobry nawyk. Co prawda tak podróżując nie spowodujecie wypadku, ale jeżeli z jakiegoś powodu do niego dojdzie, macie o wiele mniejsze szanse na uniknięcie poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Przypominamy tylko, że auto wyposażone w poduszki powietrzne dla osób niezapiętych w pasy jest wyjątkowo niebezpieczne.

Kończąc temat pasów, warto pamiętać o sygnalizowaniu zmiany pasa ruchu i o upewnieniu się, czy można to zrobić bezpiecznie. Na koniec wspominamy o bodaj najbardziej niebezpiecznym manewrze jaki nierzadko obserwujemy na drogach. Chodzi o tzw. wyprzedzanie na trzeciego. Nie tylko jest to niebezpieczne samo w sobie, ale także zmusza innych kierowców do wykonywania ryzykownych manewrów.