Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają, jak i gdzie złożyć wniosek?

Od stycznia 2020 roku na polskim rynku pojawiły się zielone tablice rejestracyjne. To tablice przeznaczone dla posiadaczy aut z napędem elektrycznym lub wodorowym. Dzisiaj dążymy do ekologicznego stylu życia, w związku z tym samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Firmy motoryzacyjne cały czas wprowadzają nowe modele pojazdów elektrycznych. Wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych oznacza, że używane samochody elektryczne stają się dostępne po bardziej przystępnych cenach. Do samochodów tego typu konieczne są nowe, zielone tablice rejestracyjne.
Czym są tablice rejestracyjne?
Tablice rejestracyjne są obowiązkowym elementem każdego pojazdu. Podczas zakupu samochodu, kierowca jest zobligowany do przerejestrowania auta zgodnie z miejscem zameldowania. Każde tablice rejestracyjne posiadają odpowiednie oznaczenie literowe, które informuje o tym, z jakiego powiatu pochodzi dane auto. Na rynku istnieją tablice dostosowane do pojazdów dwukołowych, samochodów z silnikami spalinowymi napędzanymi na ropę czy benzynę oraz specjalne, zielone tablice dla aut z napędem elektrycznym.
Zielone tablice rejestracyjne. Czym są?
Zielone tablice rejestracyjne są wykorzystywane w pojazdach, które posiadają napęd elektryczny lub wodorowy. Nowe tablice praktycznie nie różnią się niczym od tych, które obecnie są na rynku. Nadal posiadają oznakowania miast i cyfry. Zielone tablice oznaczają jednak, że dany pojazd ma napęd ekologiczny, który nie jest szkodliwy dla środowiska. Jest jednak jeden element, który je wyróżnia. To obwódka. Czerwony kolor obwódki jest przeznaczony dla samochodów z napędem elektrycznym, a żółty z wodorowym. Nowe tablice w zupełności mają zastąpić naklejki na szybach, jakie dotychczas stosowali kierowcy i urzędnicy do znakowania tego rodzaju aut. Czy musisz wymieniać tablice? Jeśli auto zostało zakupione przed wprowadzeniem przepisów, tj. 1 stycznia 2020 roku, wówczas wymiana tablic nie jest konieczna.
Jak i gdzie złożyć wniosek o zielone tablice rejestracyjne?
Przepisy regulujące wprowadzenie nowych tablic rejestracyjnych są zawarte w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zielona tablica ma być formą wyróżnienia dla kierowcy, który posiada ekologiczny pojazd napędzany w ekologiczny sposób. Takie tablice są przyznawane nowym samochodom oraz tym, które są dopiero rejestrowane. Właściciele pojazdów zakupionych przed 1 stycznia 2020 roku nie muszą wymieniać tablic, chyba że sami tego chcą. Wówczas muszą zgłosić się do urzędu. Dobra informacja dla kierowców jest taka, że dotychczasowy numer rejestracyjny pozostaje bez zmian i nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego.
Ubezpieczenie samochodów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi
Ubezpieczenie OC dla samochodów elektrycznych jest obowiązkowe tak jak w przypadku innych aut. Wysokość ubezpieczenia samochodu zależy od wielu czynników, w tym pojemności silnika czy wieku kierowcy. Warto skorzystać z porównywarek cen ubezpieczeń oraz kalkulatorów OC, aby wybrać najlepszą firmę ubezpieczeniową dla siebie.
Popularność ekologicznych samochodów
Oprócz pojazdów elektrycznych na baterie, samochody osobowe napędzane wodorem są jedyną alternatywną opcją napędu o zerowej emisji dla zmotoryzowanego transportu prywatnego. Pierwsze samochody osobowe z ogniwami paliwowymi były testowane w latach 60. XX wieku jako projekty demonstracyjne. Nowy impuls do rozwoju ogniw paliwowych nastąpił w latach 90. W większości przypadków pojazdy testowe z ogniwami paliwowymi były przerobionymi samochodami, które pierwotnie zostały wyposażone w silnik spalinowy. W tamtym czasie jednak wczesne modele testowe nadal nie były konkurencyjne ani technicznie, ani ekonomicznie. Dziś są równie popularne, co samochody elektryczne.
Branża pojazdów elektrycznych przeszła długą drogę od czasów stworzenia pierwszego takiego auta. W 2018 roku segment pojazdów elektrycznych wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2017. Wraz ze wzrostem popularności pojazdów elektrycznych coraz więcej osób decyduje się na ekologiczny tryb życia. Według danych TrueCar generacja X kupuje najwięcej pojazdów elektrycznych (39,8%), a tuż za nią milenialsi (34,9%). Jednak to właśnie boomersi kupują najwięcej ekologicznych pojazdów, w tym pojazdów elektrycznych, hybrydowych, hybrydowych typu plug-in i ogniw paliwowych.
Wraz z ciągłym wzrostem popularności pojazdów elektrycznych na całym świecie, infrastruktura ładowania stała się palącym problemem w ciągu ostatnich kilku lat. Bez wystarczających i kompatybilnych urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych, trudno znaleźć sposób, aby promować wśród obywateli jazdę elektryczną. Obecnie powstaje coraz więcej stacji dokujących, a zielone tablice rejestracyjne są kolejnym ukłonem w kierunku osób, które zdecydowały się na ekologiczne pojazdy. Warto również przed zakupem takiego auta sprawdzić, gdzie je ubezpieczyć.