polski dowód rejestracyjny

Dowód rejestracyjny pojazdu stwierdza jego dopuszczenie do ruchu, a także zawiera dane techniczne konkretnego auta oraz personalne właściciela. Obecnie nie musimy mieć tego typu dokumentu przy sobie cały czas, ale mimo wszystko jego utraty nie powinniśmy bagatelizować. Jak w takiej sytuacji przebiega wyrobienie dowodu rejestracyjnego i dlaczego trzeba to zrobić?

Dowód rejestracyjny – czym jest?

Dla wielu osób tradycyjny dowód rejestracyjny samochodu może wydawać się przestarzałą formą dokumentu – składa się aż z trzech zakładek w formie „skrzydełek”, a jego wielkość to po złożeniu około 7 cm x 10,5 cm. Owszem, nie należy do najporęczniejszych, dlatego też zapewne wiele osób przyjęło z ulgą zmianę, która weszła w życie 1 października 2018 roku. Od tego momentu kierowcy nie muszą posiadać przy sobie w czasie jazdy ani dowodu rejestracyjnego, ani potwierdzenia posiadania ważnej polisy OC. W razie ewentualnej kontroli odpowiednie służby są w stanie sprawdzić to w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Poza jej granicami powinniśmy mieć ze sobą także dowód rejestracyjny oraz aktualne ubezpieczenie OC.

Mimo wszystko nie oznacza to, że tradycyjny, papierowy dowód rejestracyjny auta nie jest nam potrzebny. Jego posiadanie jest koniecznością, dlatego też każdy kierowca powinien zapoznać się z danymi, które są w nim umieszczone. Oto przykładowe z nich:


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


 • imię i nazwisko, PESEL (lub REGON) oraz adres zameldowania właściciela pojazdu;
 • data wydania oraz ważności dowodu rejestracyjnego;
 • numer rejestracji pojazdu;
 • informacje o pojeździe, w tym: marka, model, numer VIN, maksymalna oraz dopuszczalna masa całkowita, masa własna, pojemność silnika, maksymalna moc silnika etc.;
 • data następnego badania technicznego
 • i inne.

Czy muszę w ogóle wyrabiać dowód rejestracyjny?

Tak, jest to konieczne. Warto wiedzieć, że nawet jeśli kupiliśmy nowy samochód z salonu, nie możemy wyjechać poza jego bramy, jeżeli nie uzyskamy pozwolenia czasowego, a także tablic rejestracyjnych. W innym przypadku nasze auto nie może być dopuszczone do ruchu i robimy to bezprawnie.

Niektórzy mogą zastanawiać się także, czy konieczne jest odebranie dowodu z urzędu – „Przecież w czasie jazdy nie muszę mieć go przy sobie!”. Owszem, jak to zostało wspomniane wcześniej, od 2018 roku nie ma obowiązku, by w czasie kontroli drogowej okazywać dowód rejestracyjny. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że możemy zupełnie się go pozbyć. Po pierwsze, dlatego że pozwolenie czasowe, które otrzymujemy, gdy rozpoczynamy proces rejestracji auta, jest ważne tylko przez 30 dni. Po tym okresie, jeśli nie odebraliśmy dowodu rejestracyjnego z urzędu, nasz samochód nie może poruszać się po drogach publicznych – przestaje być dopuszczony do ruchu. Jeśli w takim momencie zatrzyma nas policja lub inne służby dokonujące kontroli, nasze auto zostanie odholowane na policyjny parking. 

W jakich przypadkach dowód rejestracyjny musisz mieć przy sobie?

 • Jak to zostało wspomniane już wcześniej, dowód rejestracyjny musisz zabrać ze sobą na czas podróży zagranicznej. Zagraniczne służby nie mają możliwości korzystania z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), dlatego też w inny sposób niż poprzez weryfikację dowodu rejestracyjnego, nie sprawdzą, czy pojazd faktycznie porusza się po drogach zgodnie z prawem. Co istotne, jeśli posiadamy tylko pozwolenie czasowe, a nie stały dowód rejestracyjny, nie możemy wyjechać pojazdem poza granicę kraju. Owszem, przekraczając granicę z innymi krajami Unii Europejskiej, nie będziemy kontrolowani, ale zawsze może zatrzymać nas kontrola drogowa już na terytorium danego państwa.
 • Badanie techniczne – diagnosta musi dostać dowód rejestracyjny jeszcze przed rozpoczęciem badania technicznego. Co jednak najważniejsze, po jego zakończeniu właśnie w dowodzie stawia odpowiednią pieczątkę, wpisuje datę badania oraz jego ważność. Należy też pamiętać, że jeśli w naszym dowodzie rejestracyjnym skończą się pola na pieczątki, musimy wnioskować o ponowne wyrobienie dowodu rejestracyjnego.
 • Dowód rejestracyjny trzeba posiadać także w przypadku sprzedaży auta – pamiętaj, jeśli rozpoczniesz już procedurę rejestracji, musisz zaczekać aż zostanie wydany stały dowód. Nie można sprzedać pojazdu w momencie, gdy posiadasz tylko pozwolenie czasowe. W takim przypadku po sprzedaży auta, dowodu nie mógłby odebrać ani nowy właściciel, ani Ty. 
 • Odpowiedni dokument musisz posiadać przy sobie także w momencie zakupu ubezpieczenia OC.

Zgubiony dowód rejestracyjny – co teraz?

Jeśli zauważysz, że zgubiłeś dowód rejestracyjny, jak najszybciej udaj się do wydziału komunikacji, który jest właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Konieczne jest ponowne wyrobienie dowodu rejestracyjnego – należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika. Co trzeba mieć wtedy ze sobą?

 • Wypełniony wniosek o wydanie wtórnika (znajdziesz go nie tylko na miejscu w urzędzie, lecz także na jego stronie internetowej);
 • oświadczenie mówiące o tym, że utraciłeś dotychczasowy dowód rejestracyjny;
 • ważne badania techniczne oraz ubezpieczenie OC;
 • osoba fizyczna musi mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (do wglądu), zaś osoba prawna odpis z KRS;
 • tablice rejestracyjne – to konieczne, by była możliwość umieszczenia na nich nowych znaków legalizacyjnych;
 • dodatkowo, jeśli została wydana karta pojazdu, ją także musisz mieć ze sobą.

Co ważne, jeśli Twój dowód rejestracyjny nie tyle został zgubiony, co skradziony – lub masz takie podejrzenie – koniecznie zgłoś sprawę na policję. To ważne z perspektywy ochrony siebie, ponieważ może zdarzyć się tak, że Twoje dane osobowe zostaną przez złodziei użyte niezgodnie z prawem, w tym do celów przestępczych. Wcześniejszy brak zgłoszenia kradzieży dokumentu może skończyć się dla Ciebie poważnymi problemami.

Wymiana dowodu rejestracyjnego – koszt

Wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego wiąże się z kilkoma opłatami.

 • Opłatą komunikacyjną za wydanie dowodu rejestracyjnego wraz z opłatą ewidencyjną – 54,50 zł.
 • Opłatą komunikacyjną za wydanie pozwolenia czasowego wraz z opłatą ewidencyjną – 19 zł.
 • Jeśli zaś chcemy udzielić pełnomocnictwa – konieczna jest opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego jego udzielenie w wysokości 17 zł (nie dotyczy udzielenia pełnomocnictwa żonie lub mężowi, rodzeństwu, krewnym wstępnym lub zstępnym). 

Ile trwa wyrobienie dowodu rejestracyjnego? Nie powinno przekroczyć 30 dni.

Pamiętaj przy tym, że w momencie odbioru wtórnika dowodu rejestracyjnego musisz mieć ze sobą potwierdzenie ważnego ubezpieczenia OC oraz kartę pojazdu (jeśli była wydana) – pozwala to urzędnikom umieścić adnotację o wydanym dowodzie rejestracyjnym. Co więcej, jeśli wydane było pozwolenie czasowe, w trakcie odbierania dokumentu stałego musisz je zwrócić.

Zgubiony dowód rejestracyjny – co jeszcze warto wiedzieć?

 • Jeśli Twoje auto ma współwłaściciela, w przypadku zgubienia dokumentu musicie udać się do wydziału komunikacji razem. Inną opcją jest udzielenie pisemnego pełnomocnictwa przez jednego ze współwłaścicieli – wtedy drugi może zrobić to samodzielnie.
 • Zgubiony dowód rejestracyjne za granicą? Jak najszybciej zgłoś to w najbliższym komisariacie policji, który wystawi Ci potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Z nim najlepiej udać się do ambasady, gdzie możesz otrzymać dokument zastępczy. 
 • Jeśli zdarzy się tak, że zgubiony dowód rejestracyjny jednak się odnajdzie (a zguba już została zgłoszona w wydziale komunikacji), musisz zanieść go do urzędu. Ten konkretny dowód i tak już stracił swoją ważność, dlatego też niezmiennie konieczne pozostaje ponowne wyrobienie dowodu rejestracyjnego.
 • Wielu czynności możesz dokonać online, w tym: zarejestrować pojazd, zapłacić za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego i sprawdzić, czy jest już gotowy do odbioru, a także zweryfikować, czy dany pojazd jest legalnie zarejestrowany (mamy wtedy możliwość sprawdzenia poprawności pary danych: numeru rejestracyjnego pojazdu z numerem VIN).