zawracanie-na-skrzyzowaniu

Manewr zawracania jest niezwykle przydatny, szczególnie jeśli bywamy w obcym dla nas mieście lub po prostu pomylimy drogi. Dla doświadczonych kierowców zawracanie nie będzie niczym skomplikowanym. Czy wszędzie można zawracać? Przepisy ruchu drogowego wyraźnie stanowią, kiedy zawracanie jest dozwolone, a kiedy ten manewr jest zdecydowanie zabroniony. Istnieją miejsca, gdzie zawracanie jest szczególnie proste. Gdzie na przykład? Na rondzie! A co z zawracaniem na skrzyżowaniu? Ono jest bardziej problematyczne, szczególnie dla początkujących kierowców. Przepisy i znaki drogowe oraz sygnalizacja świetlna mówią dokładnie, kiedy wolno zawracać na skrzyżowaniu, a kiedy tego robić nie wolno. 

Kiedy wolno zawracać?

Aby poprawnie wykonać manewr zawracania, należy przede wszystkim znać przepisy ruchu drogowego. A te w precyzyjny sposób określają co wolno, a czego nie wolno robić. O zawracaniu na skrzyżowaniu może decydować kilka czynników. Na pewno są to: sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, zarówno poziome, jak i pionowe, oraz linie. Pamiętajmy, że na linii ciągłej kategorycznie nie wolno zawracać. Znak B-23, czyli zakaz zawracania, to znak, który w jednoznaczny i wyraźny sposób informuje kierowców o zakazie zawracania w danym miejscu. Za złamanie tego zakazu grożą wysokie grzywny i punkty karne. Znak B-24 oznacza koniec zakazu zawracania, a co za tym idzie, w danym miejscu kierowca może zawrócić w bezpieczny i bezkolizyjny sposób. Co ciekawe, zakaz skrętu w lewo oznacza również zakaz zawracania. Wielu kierowców ignoruje jednak ten znak i nie wie, że zakaz skrętu w lewo jest tożsamy z zakazem zawracania. Wówczas dochodzi do wypadków. W razie takiego wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje szkody wyrządzone przez sprawcę wypadku z polisy OC. Z reguły, gdy dojdzie do kolizji podczas zawracania, uszkodzeniu ulega zderzak czy lampa.

Na jakich światłach można zawracać? 

Sygnalizator ze strzałką w lewo zabrania zawracania, natomiast jeśli strzałka jest półokrągła zawracanie jest możliwe. Zawracanie na sygnalizacji świetlnej jest szczególnie ważne i istotne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy ktoś zawraca, pomimo zakazu, i bokiem uderza w auto, które próbuje skręcić w lewo. 


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Elementem, który pomoże nam w bezpieczny sposób wykonać manewr zawracania, są niebieskie znaki i białe strzałki na nich. Jeśli na znaku jest narysowana strzałka prosta, oznacza to, że tym pasem można jechać jedynie na wprost. Analogicznie do tych znaków działają znaki poziomie, czyli namalowane na jezdni. Jeśli biała strzałka na jezdni umożliwia zawracanie, to bez problemów można wykonywać ten manewr. 

Zawracanie na skrzyżowaniu. Kiedy jest zabronione? 

Zawracanie jest zabronione wszędzie tam, gdzie tak stanowią znaki. Na skrzyżowaniu nie wolno zawracać w miejscach, gdzie sygnalizacja nie umożliwia zawracania bądź są wyraźne znaki zakazujące zawracanie. Ponadto polskie prawo zabrania zawracania wszędzie tam, gdzie jest to niebezpieczne. I nie chodzi jedynie o skrzyżowania. Bezwzględny zakaz zawracania obowiązuje w tunelach czy na mostach. Nie wolno również zawracać na wiadukcie czy drodze jednokierunkowej. Ponadto, nie wolno zawracać na autostradach. Do zawracania służą specjalne zjazdy, które umożliwiają swobodne wykonanie tego manewru. Jeżeli nie mamy pewności co do zawracania na wybranej drodze, to sporą podpowiedzią mogą być linie na ulicy. To linie przerywane i ciągłe. Pamiętajmy, że na linii przerywanej wolno wyprzedzać czy wykonywać inne manewry. Linia ciągła natomiast uniemożliwia nam zawracanie, a wręcz zakazuje go. Kara za niestosowanie się do przepisów może wynieść nawet 400 złotych.