Zasady bezpieczeństwa dla rowerzysty względem kierowcy [cz. 3/4]
Zasady bezpieczeństwa dla rowerzysty względem kierowcy [cz. 3/4]
2016-11-21 00:00:00.000000
http://www.smartdriver.pl/zasady-bezpieczenstwa-dla-rowerzysty-wzgledem-kierowcy-cz-34?categoryName=bezpieczenstwo
Zespół AXA
852 284

21 listopad 2016

Zasady bezpieczeństwa dla rowerzysty względem kierowcy [cz. 3/4]

Brak ocen
0/5 (0 głosów)

W dwóch poprzednich częściach przedstawiliśmy już szereg zasad, do których powinni stosować się kierowcy, żeby rowerzyści byli bezpieczniejsi na drogach. Tym razem zwracamy się w stronę właścicieli jednośladów. Jakich zasad przestrzegać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Wcześniej przedstawione zasady, które zalecaliśmy kierowcom samochodów były o tyle ważne, że ich przestrzeganie związane było z zapewnieniem bezpieczeństwa nie samym pouczanym, co innym uczestnikom ruchu. Kolejna część reguł współistnienia kierowców i rowerzystów odnosi się wyłącznie do tych drugich.

Licz się z niebezpieczeństwem, jakie stwarza samochód – bez względu na to, co mówią przepisy, czasem lepiej ustąpić pierwszeństwa nieuważnemu kierowcy, niż ująć się honorem i zostać potrąconym.

Niestety, mimo wielu kampanii społecznych wielu kierowców nadal lekceważy obecność rowerzystów na drogach, inni mogą po prostu nie zauważyć, że zbliża się do nich osoba na rowerze. W takiej sytuacji lepiej ustąpić pierwszeństwa, niż za wszelką cenę starać się udowodnić, że ma się pierwszeństwo, ryzykując życiem. Nie oszukujmy się –w starciu z samochodem, to osoba na jednośladzie ma mniejsze szanse.

Poznaj przepisy – chociaż do jazdy na rowerze nie trzeba mieć specjalnych uprawnień, dla własnego bezpieczeństwa powinno się poznać zasady ruchu drogowego. Jeśli nie znamy reguł, nie tylko nie wiemy co wolno innym, ale nie mamy też pewności co do tego, co wolno nam samym. Jak mówi przysłowie – nieznajomość prawa szkodzi. Dlatego dla swojego bezpieczeństwa, by uniknąć niejasnych sytuacji, należy zapoznać się z przepisami i poznać możliwe, trudne sytuacje.

Noś odblaski i używaj świateł – to podstawa, szczególnie wieczorem i w nocy. Pasywne oświetlenie powinno być na tyle obszerne, by kierowca miał szanse z daleka dostrzec nas lub nasz rower. Do tego obowiązkowo należy wyposażyć się w światła zasilane prądem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jesteśmy dobrze widoczni, również w bardzo trudnych warunkach.

Zwolnij przed przejazdem przez ulicę – przepisy nie zobowiązują rowerzystów do zatrzymywania się przed przejazdem przez ulicę, gdy jadą po ścieżce rowerowej. To jednak nie jest do końca bezpieczne. Rower jest nieduży, przez co jest trudniejszy do zauważenia przez kierowcę.

Na dodatek w samochodzie ścieżkę rowerową zasłania słupek B, pasażer oraz fotel pasażera. Właśnie dlatego lepiej przynajmniej zwolnić przed przejazdem, by w razie błędu kierowcy dać sobie szansę na zatrzymanie lub ominięcie auta.

Unikaj lawirowania między samochodami – w korku to kuszące rozwiązanie, które może przyspieszyć dojazd na miejsce. Nie jest jednak bezpiecznym wyjściem. Kierowcy powinni patrzeć w lusterka gdy stoją w korku i nie powinni bez uprzedniego sprawdzenia, że jest dla nich miejsce, zmieniać pasa ruchu. Rower może się jednak z boku lub z tyłu pojawić bardzo szybko, jeśli cyklista postanowi uniknąć zatoru i przejechać na równoległy tor jazdy między autami.

To doprowadza do okoliczności, w których sytuacja na drodze zmienia się zbyt szybko, by kierowca miał szansę zareagować. Dlatego jadąc w korku, staraj się utrzymywać jeden pas ruchu. Czasem lepiej trochę zwolnić lub wręcz się zatrzymać, niż tworzyć niebezpieczne sytuacje.