Rowerzyści i kierowcy samochodów z trudem przyzwyczajają się do siebie nawzajem na drodze. W Polsce rower jest stosunkowo nowym rozwiązaniem jako środek transportu dla mas. Aby lepiej rozumieć się nawzajem i zapewnić bezpieczeństwo jednej i drugiej grupie, trzeba przestrzegać pewnych zasad, które nie są opisane wprost w przepisach. Najpierw spojrzymy zza kierownicy samochodu.

Zaakceptuj obecność rowerzystów na drodze, nie będzie ich mniej, a przeciwnie – cyklistów będzie tylko przybywać. By móc razem dobrze żyć, szczególnie w miejskim chaosie, trzeba akceptować siebie nawzajem. W przeciwnym razie żadne przepisy i żadne porady nie będą skuteczne, póki nie pogodzimy się ze swoją wzajemną obecnością na wspólnym terenie.

Rozważaj obecność rowerzystów jako korzystną dla siebie. Pamiętaj, że poświęcają oni komfort jazdy samochodem na rzecz zmniejszenia obciążenia ruchem dróg. Dzięki temu korki są mniejsze. Pamiętaj więc, że dzięki rowerzystom dojeżdżasz do pracy czy szkoły szybciej.

Znaj obowiązki i prawa rowerzystów – to zapewni im bezpieczeństwo na lepszym poziomie, a Tobie pewność, że postępujesz prawidłowo, gdy dojdzie do sytuacji krytycznej. Wzajemna znajomość swoich praw i obowiązków jest kluczowa dla właściwego postrzegania pierwszeństwa na drodze.

Patrz w lusterka, bo, parafrazując popularną naklejkę stosowaną przez motocyklistów – rowery są wszędzie. Oczywiście, rowerzysta również powinien uważać i postępować zgodnie z przepisami – to jasne. Jednak szczególną ostrożność w wielu sytuacjach musi zachowywać także kierowca. Dlatego np. zanim wykonasz manewr, który mógłby przeciąć tor ruchu cyklisty, sprawdź czy ten nie nadjeżdża z tyłu. Czasem rowerzysta porusza się znacznie szybciej, niż ruch zwolniony zatorem, więc może się on pojawić za Tobą bardzo niespodziewanie.

Zachowaj bezpieczną odległość, szczególnie, gdy wykonujesz manewr wyprzedzania. Jeśli jest za mało miejsca, zaczekaj, aż będzie możliwość przejechania obok cyklisty, z zachowaniem właściwego dystansu. Te kilkanaście sekund nie zbawi Cię w drodze do pracy czy szkoły, a zadbasz o bezpieczeństwo osoby, która jest współuczestnikiem ruchu.