Zaparowane szyby w samochodzie to problem, który nie tylko zmniejsza komfort jazdy, ale może nawet doprowadzić do wypadku. Sprawdź, z czego wynikają parujące szyby w samochodzie, jak należy reagować w takim przypadku i co robić, żeby na szybach nie skraplała się para.

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Problem parowania szyb w aucie nie dotyczy wyłącznie wybranych pojazdów. Dochodzi do tego wtedy, gdy wewnątrz samochodu jest cieplej niż na zewnątrz. Wydawało ci się, że parowanie szyb w samochodzie dotyczy tylko starych samochodów, które nie są wyposażone w klimatyzację? Jesteś w błędzie – taki problem pojawić się może w niemal każdym aucie. Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać samochodem, jeśli szyby są zaparowane. Niektórzy kierowcy nie czekają do momentu, aż przywrócą sobie całkowitą widoczność, a odjeżdżają już wtedy, gdy tylko niewielki fragment szyby umożliwia widzenie tego, co się dzieje przed autem. To bardzo zła decyzja, gdyż możesz w ten sposób spowodować kolizję czy wypadek. Wprawdzie w takim przypadku poszkodowany prawdopodobnie otrzyma świadczenie z ubezpieczenia OC, ale koszt naprawy swojego pojazdu będziesz już musiał pokryć z własnych środków, chyba że zawarłeś umowę ubezpieczenia autocasco. Najlepiej do momentu, kiedy nie zapewnisz sobie odpowiedniej widoczności, nie ruszaj z miejsca.  

Parujące szyby to problem, który pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Jego przyczyną jest wilgoć, mgła czy deszczowa pogoda. Głównym źródłem pary wodnej, która gromadzi się na szybach samochodowych jest wilgoć w kabinie pojazdu. Przede wszystkim należy ustalić przyczynę parujących szyb – może nią być nawet niewielka nieszczelność. Koniecznie sprawdź stan uszczelek drzwi. Gromadząca się w aucie ciecz może z czasem doprowadzić do pojawienia się rdzy, co skutkować będzie kosztowną naprawą. Jedną z częstych przyczyn obecności wilgoci w aucie jest niespełniający swojej funkcji filtr kabinowy. Pamiętaj, że należy go wymieniać co roku lub co ok. 15 tys. km. Ewentualnie sprawdź, jak częstą wymianę rekomenduje producent pojazdu. Są również inne przyczyny parowania szyb w samochodzie. Problem może tkwić w nieszczelności układu klimatyzacji – w systemie może brakować odpowiedniej ilości czynnika chłodzącego i smarującego.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Sposób na zaparowane szyby w aucie

Wiesz już, czemu parują szyby w samochodzie. Co możesz zrobić, żeby uniknąć występowania takiego problemu? Masz wiele możliwości:

  • Dbaj o czystość szyb – często jeździsz na myjnię samochodową, dbasz o czystość auta, ale jak często zdarza ci się myć szyby od wewnątrz pojazdu? Jeśli to zrobisz, to zwiększysz widoczność i ograniczysz problem parujących szyb. Najpierw odtłuść szybę, a następnie usuń z niej wszystkie nieczystości. Do mycia możesz użyć zwyczajnego środka czyszczącego przeznaczonego do takich powierzchni. Co ciekawe, szczególnie dobre efekty może to przynieść w autach, w których kierowcy palą papierosy. Substancje smoliste pozostawiają nalot na szybie, który łatwo zachodzi parą.
  • Korzystaj z klimatyzacji – chłodząc powietrze, jednocześnie je osuszasz, a kiedy jest ono suche, to pochłania wilgoć, która może się znajdować na szybach. To prosty sposób na zaparowane szyby w samochodzie, który przynosi efekty.
  • Uważaj na to, co wnosisz do auta – pamiętając o pewnych szczegółach, możesz ograniczyć wilgoć w samochodzie. Padał deszcz, a ty korzystałeś z parasola? Zatem włóż go do bagażnika. Sypie śnieg? Wytrzep z niego buty, zanim wsiądziesz do auta.
  • Wymieniaj filtr kabinowy – nie każdy właściciel auta pamięta o tym, że w pojeździe znajduje się wiele filtrów, które wymagają okresowej wymiany. Na filtrze gromadzi się nie tylko brud, ale również wilgoć. Jeśli nie pamiętasz o wymianie tej części pojazdu, nie robisz tego, to po uruchomieniu nawiewu od razu zauważysz efekt w postaci zaparowanych szyb w aucie. Pamiętaj o systematycznej wymianie filtrów, w tym filtra kabinowego.
  • Susz dywaniki i to, co znajduje się pod nimi – korzystając z samochodu, nie jesteś w stanie uniknąć wnoszenia do środka wody. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zaśnieżone buty, ale nawet o mokre ubrania. Zatem co pewien czas staraj się pozbyć wody przy pomocy np. kilku warstw gazety, które włożysz pod dywaniki na kilka dni.
  • Odkurzaj samochód – nawet piasek i kurz mogą kumulować wilgoć, pamiętaj więc o systematycznym sprzątaniu auta. Nie zostawiaj pod siedzeniami zbędnych rzeczy.
  • Używaj wentylacji – skieruj strumień powietrza na przednią szybę. Dzięki temu woda nie powinna się skraplać.

Jak szybko poradzić sobie z zaparowaną szybą? Nowoczesne auta wyposażone są w system, który wyręczy cię w tym obowiązku – musisz jedynie nacisnąć jeden przycisk. Sposobem na zabezpieczenie się przed tym problemem jest również preparat na parujące szyby, czyli środek typu antypara. Jak on działa i czy na pewno przynosi efekty? Wystarczy, że użyjesz niewielkiej ilości środka na parowanie szyb, a unikniesz dzięki temu braku widoczności. Być może szyba nie będzie wyglądać idealnie, ale prawdopodobnie zachowasz wystarczającą widoczność, by móc bezpiecznie jechać. Wcześniej powinna być odpowiednio oczyszczona. Zanim zdecydujesz się na dany środek, sprawdź, jakie uzyskał on recenzje i jak jest oceniany. Żeby ograniczyć parowanie szyb, możesz na okres jesienno‑zimowy wymieniać dywaniki samochodowe z materiałowych na gumowe z rynienkami. W ten sposób woda, którą wniesiesz do pojazdu nie będzie wsiąkać w materiał. Poza tym materiałowe dywaniki szybciej się brudzą i wymagają więcej pracy, żeby zachować je w czystości.

Źródła:  

https://www.auto-swiat.pl/porady/jak-poradzic-sobie-z-zaparowanymi-szybami/jwy42p0

https://www.motofakty.pl/artykul/zaparowane-szyby-jak-sobie-z-nimi-poradzic.html

https://moto.pl/MotoPL/7,160672,22837955,jak-radzic-sobie-z-problemem-parujacych-szyb-w-samochodzie.html