fot. policja.pl

Rząd przyjął projekt zmian w prawie, które będzie bardzo ostre dla pijanych kierowców. Odebranie prawa do prowadzenia pojazdów do końca życia to najsurowsza z kar.

Premier Donald Tusk poinformował prasę o projekcie zmian w prawie dotyczących nietrzeźwych kierowców. Przygotowano go ze względu na niepokojący stan na polskich drogach. Podjęto również prace nad rozwiązaniem sprawy prowadzenia pojazdów bez uprawnień. Oto najważniejsze zmiany, jakie mogą nas niebawem czekać.

Premier chce zwalczyć proceder prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu poprzez zaostrzenie kar oraz ich łatwą egzekucję i szybkie orzekanie. Resort sprawiedliwości wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych przewidziały dla sprawcy wypadku, który był nietrzeźwy, odurzony innymi środkami lub zbiegł z miejsca zdarzenia, karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. W przypadku recydywy i złapania na gorącym uczynku możliwość prowadzenia jakichkolwiek pojazdów zostanie odebrana dożywotnio. To jednak nie wszystko.

Dla takich kierowców przewidziano również kary pieniężne i świadczenia dla osób poszkodowanych. Pijany kierowca miałby wpłacać 5000 zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym w wypadkach drogowych, a dla osób niestosujących się do zakazu prowadzenia pojazdu kara finansowa miałaby być dwukrotnie wyższa. Co więcej, osoby, które będą prowadziły pojazd po zatrzymaniu prawa jazdy, mają podlegać już pod kodeks karny, a czyn ten będzie rozpatrywany jako przestępstwo, a nie wykroczenie. Osoby, którym prawo jazdy zostanie zatrzymane za prowadzenie po spożyciu alkoholu i następnie zwrócone, będą musiały zamontować w swoim pojeździe blokadę uniemożliwiającą uruchomienie auta, jeśli czujnik wykryje w wydychanym powietrzu minimum 0,1 mg alkoholu.

Są również pomysły, aby konfiskować samochody pijanym kierowcom, którzy spowodują wypadek ze skutkiem śmiertelnym.

Pojawiły się też nowe informacje w sprawie alkotestów. Miały być one obowiązkowe we wszystkich pojazdach, jednak rząd nie jest zadowolony z wyników takiego rozwiązania wprowadzonego we Francji. W związku z tym raczej nie należy się spodziewać obowiązkowych alkotestów w samochodach w Polsce.

W projekcie przewidziano również miejsce dla przepisów, które pozwalałyby zabierać prawo jazdy kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość o 50 km/h. Uprawnienia odbierane byłyby na 3 miesiące. To samo dotyczy sytuacji przewożenia nadmiernej liczby pasażerów.