BMW, Audi, Alfa Romeo, Mercedes… jeżeli posiadasz samochód jednej z tych marek, należysz do grupy kierowców, którzy płacą najwięcej za OC. Zwłaszcza, gdy jeździsz BMW.

Średnia cena polisy OC na BMW w Polsce wynosi 1024 zł, a to o ponad 60 proc. więcej niż płaci statystyczny właściciel Suzuki czy Chevroleta. Tak wynika z analizy mfind.pl, która objęła 250 tys. kalkulacji, wykonanych w ich internetowej porównywarce cen polis. Jednocześnie właściciele BMW, jako jedyni płacą średnio więcej niż 1000 zł za OC. Już będąc posiadaczem Audi, można liczyć na stawkę poniżej 900 zł.

Wynika to nie tylko z tak oczywistych faktów jak pojemność silnika – statystyczna – czy jego moc. Jest wiele innych czynników, m. in. takich jak miejsce zamieszkania, stan cywilny czy też historia ubezpieczeń i szkód, prowadzona przez każdą firmę ubezpieczeniową. Jeżeli dany ubezpieczyciel widzi, że pośród jego klientów, najwięcej szkód wyrządzają posiadacze Opli, wówczas to oni zapłacą więcej niż właściciel porównywalnego BMW.