(fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego)

Wraz z pojawieniem się fotoradarów oznaczonych na żółto wszystkie niedziałające szare urządzenia miały zniknąć z kolskich dróg raz na zawsze. Póki co fotoradary jak stały tak stoją, choć podobno już wkrótce ma się to zmienić.

Jak podaje Samar Główny Inspektorat Transportu Drogowego właśnie ogłosił przetarg na usunięcie niedziałających masztów. Według oficjalnych informacji z Polskich dróg ma zniknąć aż 336 fotoradarów.

Niektóre z nich wciąż jednak są sprawne i wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Będą działać tak długo dopóki nie zostaną usunięte – przestrzega Łukasz Majchrzak, naczelnik Wydziału Analiz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym przy Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

Zgodnie z życzeniem GITD w pierwszej kolejności zlikwidowane (czyli usunięte i zutylizowane) będzie 76 fotoradarów z województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego – wylicza Bartosz Ogonowski, przedstawiciel SpeedAlarm, aplikacji zrzeszającej społeczność kierowców i ostrzegającej m.in. o fotoradarach.

Z północnej części Polski zniknie 103 skrzynek, a ze wschodniej części kraju 41. Nie liczcie jednak na to, że fotoradary zniknął, GITD ma ich ponad 800, a w międzyczasie powstaną jeszcze kolejne.