Po raz pierwszy od 19 miesięcy zanotowano wzrost sprzedaży nowych samochodów w Europie. Czy rynek motoryzacyjny powoli wychodzi z kryzysu?

Jak poinformowało w Brukseli Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów Samochodowych (ACEA), w kwietniu 2013 roku w krajach Unii Europejskiej zarejestrowano łącznie 1,08 mln nowych samochodów osobowych. To o ok. 2% więcej niż w kwietniu ubiegłego roku. Eksperci jednak przestrzegają, że słupki mogły pójść w górę, ponieważ kwiecień w tym roku miał dwa dni robocze więcej.

Bo jeśli weźmie się pod uwagę łączną sprzedaż z pierwszych czterech miesięcy, to okazuje się, że ta spadła o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, stowarzyszenie ACEA podkreśliło, że wynik zanotowany w kwietniu tego roku należy do najgorszych w tym miesiącu w całej historii działalności tej organizacji branżowej.

Nie mniej jednak wiele marek odnotowało dość pokaźne wzrosty sprzedaży swoich aut w kwietniu 2013 roku. Najlepszy wynik należy do Daimlera, właściciela Mercedesa i Smarta, który zanotował wzrost sprzedaży aż o 11%, głównie za sprawą nowego modelu klasy A. Na drugim miejscu uplasował się Volkswagen AG (10%), który najwięcej w tym przypadku zawdzięcza Audi.

Kolejni producenci to Nissan (7%), Toyota (5%), Renault (5%), Hyundai (2%) oraz Opel (2%).Spadki w sprzedaży odnotował koncern PSA (10%) oraz kolejno Fiat (10%), europejski oddział GM (4%) i BMW (2%).

Czy myślicie, że w kolejnych miesiącach europejscy dilerzy samochodów także odnotują wzrosty sprzedaży?