wywazanie-kol

Wyważanie kół to proces, w którym masa wokół osi obrotu kół zostaje równomiernie rozłożona. Jest przeprowadzane dokładnie w tym miejscu, gdzie środek ciężkości pokrywa się ze środkiem obrotu. Taki zabieg wykonuje się w profesjonalnym warsztacie samochodowym, w którym specjaliści dysponują odpowiednimi narzędziami i sprzętem. Przy użyciu wyważarki, czyli specjalnej maszyny, weryfikują, gdzie trzeba zamontować ciężarek równoważący (odważnik). Co warto wiedzieć o tym procesie?

Wyważanie kół – kiedy należy je wykonać?

Wyważanie kół w samochodzie powinno być wykonywane regularnie. Zabieg przeprowadza się co około 7-10 tysięcy kilometrów. Po takim przebiegu należy oddać auto do mechanika. Nawet jeżeli wyważenie nie będzie jeszcze konieczne, fachowcy sprawdzą, w jakim stanie są koła i kiedy trzeba się do nich zgłosić ponownie.

Ponadto wyważanie kół wykonuje się wtedy, kiedy z felgi jest zdejmowana opona. Ma to miejsce zazwyczaj w trakcie sezonowej wymiany opon. Zakładanie ogumienia zawsze powinno iść w parze z wyważaniem. Ten zabieg jest także niezbędny w razie wypadku drogowego, kolizji, zderzenia ze zwierzęciem lub uszkodzenia z powodu wjechania w dużą dziurę. Wyważanie kół w samochodzie jest zalecane dla każdego kierowcy, który jest zmuszony do jazdy w trudnych warunkach lub po nierównych nawierzchniach.

Ile kosztuje wyważanie kół w samochodzie?

Ten zabieg dzieli się na wyważanie dynamiczne i statyczne. To pierwsze umożliwia korektę położenia masy wzdłuż osi. Głównym celem jest sprawdzenie, czy koła nie uciekają na boki. Statyczna metoda ułatwia wykrycie położenia środka masy poza osią obrotu.

Kluczowa kwestia, która nurtuje kierowców, to cena wyważania kół. Jako że dzielą się one na modele aluminiowe i stalowe, opłata w obydwóch przypadkach jest inna. Wyważenie alufelg bywa zazwyczaj droższe. Na końcowy koszt ma wpływ wiele czynników, w tym profil opon. Ostatecznie jednak ceny wahają się około 40-50 zł w samochodach osobowych za komplet stalowy, a w przypadku aluminiowych – około 60-70 zł.

W pojazdach terenowych wyważenie kół to kwota z rzędu 60-70 zł, a ciężarowych około 50 zł za sztukę. W motorach ten zabieg kosztuje około 25 zł za sztukę.

Co musisz wiedzieć o wyważaniu kół?

Wyważanie kół to zabieg, który znacznie podnosi komfort jazdy. Warto też wiedzieć, że nieodpowiednio skalibrowane mogą prowadzić nawet do poważnych wypadków na drodze. Dlatego tak istotne w tym przypadku jest ubezpieczenie assistance. Zapewnia ono szybką pomoc w wielu trudnych sytuacjach, które mogą Cię spotkać na drodze, jak awaria, wypadek czy kradzież samochodu. AC zaś umożliwia likwidację szkody bezgotówkowo lub na podstawie faktur z warsztatu.

Do skutków jazdy na niewyważonych oponach zaliczają się nie tylko wypadki i kolizje. Inne to słaba przyczepność opon, wydłużona droga hamowania, zła kierowalność pojazdu, jak i szybsze zużycie się amortyzatorów, łożysk i drążków kierowniczych. Jeśli kierowca nie chce narażać się na dodatkowe koszty związane z naprawami, powinien pamiętać o regularnym wyważaniu kół.

Kolejna kwestia dotyczy przyczyn nieprawidłowego rozłożenia ciężarów w kole. Zazwyczaj powodem jest złe ułożenie opony i felgi względem siebie albo niewyrównoważenie bębnów lub tarcz hamulcowych. Do przyczyn mogą też należeć zużycie amortyzatora bądź felgi lub po prostu zużycie opony i nierównomierne starcie bieżnika.

Czy da się zauważyć niewyważenie kół?

Z reguły problemy z wyważeniem kół są widoczne już na pierwszy rzut oka. Świadczy o tym drganie kierownicy, a nawet całego nadwozia. W skrajnych przypadkach kierowca odczuwa zarzucanie tyłu pojazdu na ostrzejszych zakrętach. Ponadto na bieżniku da się zauważyć ślady nadmiernego użytkowania albo usłyszeć charakterystyczne szumienie.

W razie jakichkolwiek z wymienionych objawów, warto czym prędzej zgłosić się do warsztatu samochodowego. Profesjonaliści zweryfikują stan opon. Mogą także pomóc w przypadku innych problemów, takich jak przebicie opony lub całkowita wymiana ogumienia – w tym sezonowa. Fachowcy sprawdzają stan opon po uderzeniu w krawężnik, przy czym mogą wykryć skrzywienia felg. Do ich zadań należą jeszcze  naprawy wentyli czy pomoc w doborze kompletu opon.

Jak wybrać dobry warsztat do wyważenia opon i innych napraw w obrębie kół? Przede wszystkim zweryfikuj, czy wybrany obiekt dysponuje właściwym sprzętem do obsługi Twojego typu opon. Równie istotne jest doświadczenie fachowców i ich renoma na rynku.

Czy można samodzielnie wyważyć koła w samochodzie?

Wyważanie kół samodzielnie nie jest zalecane, tym bardziej, jeśli właściciel pojazdu nie ma w tym doświadczenia. Usuwanie starych ciężarków i montowanie nowych wymaga nie tylko umiejętności, lecz także odpowiedniego sprzętu.

Ponadto specjaliści dysponują właściwymi ciężarkami, przeznaczonymi typowo do danego rodzaju opon. W przypadku stalowych zalecane są nabijane, a w aluminiowych naklejane ciężarki. Poza tym używają specjalnej maszyny, zwanej wyważarką, która określa miejsca, gdzie należy zamontować ciężarek równoważący.

Fachowcy wybierają też właściwą metodę wyważania opon – statyczną lub dynamiczną. Ta pierwsza najlepiej sprawdza się w przypadku słabszego niewyważenia. Opona z felgą jest zakładana na pionowe urządzenie z trzpieniem i mierzy wyważenie w jednej osi. Po potwierdzeniu niewyważenia mechanik umieszcza na kołnierzu felgi ciężarek o masie liczonej w gramach po przeciwnej stronie, by przywrócić równowagę.

Wyważanie dynamiczne jest natomiast wykonywane ze wspomnianą komputerową wyważarką, która w trakcie obracania opony mierzy każdą niedoskonałość. Dlatego właśnie warto powierzyć ten zabieg wykwalifikowanym pracownikom warsztatu.