wyprzedzanie

Nieodpowiednie wyprzedzanie to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków. Jak wykonywać manewr wyprzedzania, żeby nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze? Kiedy nie można wyprzedzać?

Nieprawidłowe wyprzedzanie przyczyną wypadków

Według danych Głównej Komendy Policji w 2018 roku najczęstszą przyczyną wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Na drugim miejscu znalazło się niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, a na trzecim – nieprawidłowe wyprzedzanie. Błędne wykonanie tego manewru spowodowało 1310 zdarzeń, w których zginęły 202 osoby. Bezpieczne wyprzedzanie wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale też wyczucia. Jeśli w wyniku nieprawidłowego wyprzedzania spowodujesz szkołę, to poszkodowany otrzyma odszkodowanie w ramach ubezpieczenia OC.

Wyprzedzanie – definicja. Jak robić to bezpiecznie?

Manewr wyprzedzania polega na przejechaniu obok innego pojazdu lub uczestnika ruchu drogowego, który jedzie lub idzie w tym samym kierunku. Zatem nie mówimy o tym wyłącznie w przypadku przejeżdżania obok innych samochodów, ale również wówczas, kiedy mijamy przechodnia czy rowerzystę.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Zanim rozpoczniesz manewr, powinieneś wykonać kilka czynności, które są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa. Wynikają one m.in. z definicji tego manewru, znajdującej się w Prawie o ruchu drogowym.

 • Oceń czy masz wystarczająco dużo miejsca, żeby przejechać obok pojazdu jadącego przed tobą oraz czy z przeciwka nie nadjeżdża inny pojazd. Nie rozpoczynaj tego manewru, jeśli nie masz pewności, czy na pewno zdążysz. Nie rób tego również, jeśli widoczność jest ograniczona ze względu np. na mgłę.
 • Sprawdź, czy prowadzący pojazd, który jedzie za tobą, nie rozpoczął manewru wyprzedzania.
 • Upewnij się, że kierowca samochodu, który znajduje się przed tobą, nie zasygnalizował, że rozpoczyna wyprzedzanie. Weź pod uwagę, czy prowadzący pojazd nie chce zmienić kierunku jazdy – być może zwalnia, żeby móc skręcić?

Kiedy już rozpoczniesz manewr, to pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości od wyprzedzanego pojazdu. Jeśli wyprzedzasz kolumnę pieszych lub rower, to powinieneś zachować co najmniej 1 m odstępu.

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?

Najczęściej wyprzedzamy pojazdy z lewej strony, ale są pewne wyjątki, kiedy można również wykonać ten manewr z prawej strony. Wyprzedzanie z prawej strony nie jest zabronione:

 • jeśli dotyczy pojazdów szynowych, takich jak tramwaje,
 • w przypadku pojazdów skręcających w lewo na skrzyżowaniu,
 • na jezdni dwukierunkowej, kiedy na terenie zabudowanym co najmniej dwa pasy prowadzą w jedną stronę,
 • na jezdni dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym, kiedy co najmniej trzy pasy ruchu przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Czy zatem w każdym innym przypadku można wyprzedać lewą stroną? Nie do końca. Gdzie jest zabronione wyprzedzanie? Nie możesz wykonać tego manewru:

 • Jeśli wyprzedzanie jest w danym miejscu zakazane.
 • Jeśli przejeżdżasz przez przejazd kolejowy.
 • Na przejściu dla pieszych (chyba że ruch jest kierowany).
 • Na przejeździe dla rowerzystów.
 • Jeśli dojeżdżasz do wierzchołka wzniesienia, chyba że droga jest jednokierunkowa albo dwukierunkowa, ale z dwoma wyznaczonymi pasami ruchu i podczas wykonywania manewru nie wjeżdżasz na pas dla ruchu przeciwnego.
 • W przypadku gdy zbliżasz się do zakrętu oznaczonego znakami ostrzegawczymi, chyba że droga jest jednokierunkowa lub dwukierunkowa, ale z dwoma pasami ruchu i wykonując manewr nie wjeżdżasz na pas dla ruchu przeciwnego.
 • Jeśli musiałbyś przejechać linię ciągłą lub podwójną ciągłą.
 • Jeśli wymagałoby to od ciebie przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

Zasady wyprzedzania wymienione w Prawie o ruchu drogowym mają zapewnić bezpieczeństwo wykonywania tego manewru. Warto stosować się do reguły, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, czy na pewno możesz bezpiecznie wyprzedzić pojazd, to nie wykonuj tego manewru. Skrajnie nierozsądne jest wyprzedzanie na trzeciego, czyli sytuacja, kiedy jeden pojazd wyprzedza drugi, a następnie obaj są wyprzedzani przez kolejny. Jest to manewr niedopuszczalny w ruchu drogowym, ale mimo to często praktykowany. Kierowcy, którzy w ten sposób postępują są sprawcami wielu wypadków w ruchu drogowym.