kobieta trzyma w ręku kluczyki do auta

Kiedy nie stać nas na zakup samochodu za gotówkę (lub po prostu nie chcemy tego robić), zwykle rozpatrujemy dwie opcje: kredyt lub leasing. Jest jednak jeszcze trzecia opcja, która coraz bardziej zyskuje na popularności – czym jest wynajem długoterminowy aut, jakie są jego plusy i minusy?

Wynajem długoterminowy aut – to musisz wiedzieć

Jak wskazują eksperci, wynajem długoterminowy samochodów jest tak naprawdę umową leasingu z tzw. wysokim wykupem, a także zawartymi w miesięcznej racie serwisem samochodu oraz ubezpieczeniem. Co zresztą ciekawe, sama nazwa wskazuje, że leasing jest formą wynajmu – słowo lease oznacza w języku angielskim właśnie wynajem, dzierżawę. Standardowe rozumienie leasingu wskazuje jednak na to, że koniec końców zostajesz właścicielem auta. W przypadku wynajmu długoterminowego jest inaczej – użytkujesz samochód tylko przez czas trwania umowy, by na koniec zwrócić go firmie leasingowej. Z tego typu najmu korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. 

To dość proste rozwiązanie, które zdejmuje z głowy sporo trudności, jak np. serwisowanie samochodu czy wszystkie działania związane z ewentualną późniejszą sprzedażą auta. Co więcej, to forma wiążąca się z niższymi ratami miesięcznymi niż w standardowym leasingu, co pozwala na skorzystanie z niej także mniej zamożnym osobom lub firmom, które dopiero startują. 


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Jaki zwykle jest czas trwania umowy? Najczęściej wynosi od 2 do 5 lat i co ważne, z góry ustalany jest także roczny limit kilometrów, jaki szacujesz, że przejedziesz danym autem.

Plusy wynajmu długoterminowego auta

Do zalet wynajmu długoterminowego auta można zaliczyć:

 • Przy kupnie samochodu, nie musisz posiadać dużych środków – możliwy jest zakup z minimalnym wkładem własnym lub nawet zupełnie bez niego. Dzięki temu często możliwa staje się jazda droższym samochodem. 
 • W tym przypadku wykup pozostaje po stronie firmy leasingowej i jest wysoki, co pozwala płacić niskie raty w czasie użytkowania auta. Co jednak istotne, wiele firm umożliwia Ci zmianę decyzji i finalne wykupienie auta.
 • Jeśli lubisz zmiany, plusem jest to, że z końcem najmu – po kilku latach – wymieniasz auto na nowe.
 • Duży wybór aut – wynająć można praktycznie każdy samochód. Niektóre firmy oferują auta od ręki i wtedy nie mamy zbyt dużego wpływu np. na ich dodatkowe wyposażenie, ale zwykle po konsultacji z doradcą, możemy przedyskutować swoje potrzeby i wynająć auto, które będzie im w pełni odpowiadać. Większość firm stara się być pod tym względem elastyczna. Warto jednak zaznaczyć, że najczęściej wynajmowane są samochody osobowe, znacznie rzadziej dostawcze czy ciężarowe (chociaż to możliwe).
 • W czasie wynajmu nie płacisz za serwis – przeglądy eksploatacyjne są opłacane przez leasingodawcę. Co więcej, po jego stronie są też likwidacja szkód komunikacyjnych oraz dostarczenie Ci auta zastępczego, jeśli samochód będzie wymagał dłuższej naprawy. Do wyboru są zazwyczaj różne warianty serwisowe – jednak im szerszy ów wariant, tym wyższa może być płacona przez Ciebie rata.
 • Gwarancja otrzymania auta zastępczego jest dużym plusem przede wszystkim dla przedsiębiorców – pozwala zachować płynność w działaniu firmy, a tym samym nie naraża Cię na kosztowne przestoje w biznesie.
 • Nie płacisz też za ubezpieczenie – to wszystko ma na swojej głowie firma wynajmująca Ci auto.
 • A co z podatkami? Podobnie jak w standardowym leasingu, możesz zaliczyć opłacane za najem raty do kosztów uzyskania przychodu lub odliczenia podatku VAT. Kwoty te są jednak zwykle inne niż w przypadku zwykłego leasingu, który wiąże się jednak z wyższymi ratami (co przekłada się na niższe podatki).
 • Korzystanie z usługi wynajmu długoterminowego auta nie powinno odbijać się na Twojej zdolności kredytowej (końcowa decyzja zależy, rzecz jasna, od banku udzielającego kredytu, lecz leasing w porównaniu z kredytem znacznie rzadziej wpływa na ewentualną decyzję o udzieleniu nam – bądź nie – kolejnego kredyty).
 • Nie ryzykujesz też spadku wartości samochodu – zwracasz auto po zakończeniu okresu najmu i nie martwisz się tym, czy i ile straciło na wartości.

Minusy wynajmu długoterminowego auta

Natomiast wady mogą być następujące:

 • Z założenia nie jesteś i nigdy nie będziesz właścicielem auta. Płacisz więc za coś, co nie jest Twoje.
 • Owszem, jak to zostało już wspomniane, możesz na koniec zdecydować się na wykup auta, lecz będzie to wysoki wykup, co zwykle wiąże się z naprawdę dużymi kosztami i jest mało opłacalne.
 • Jeśli przekroczysz wspomniany wcześniej limit kilometrów, który ustalisz przy podpisywaniu umowy, za każdy dodatkowy kilometr będziesz musiał zapłacić konkretną, określoną kwotę (zwykle waha się ona w przedziale 0,2-0,5 zł za kilometr). Limity określane w salonowych ofertach w większości przypadków wynoszą maksymalnie 30 000 km rocznie, chociaż niektóre firmy dają w tym zakresie większe możliwości. Pamiętaj jednak im większy limit ustalasz, tym większe będę ponoszone przez Ciebie raty miesięczne.
 • Na koniec firma leasingowa bardzo szczegółowo sprawdzi stan oddawanego przez Ciebie auta. Jeśli pojawią się jakiekolwiek uszkodzenia, w tym, chociażby zarysowania, które obniżają wartość samochodu, będziesz musiał za to dodatkowo dopłacić (może być to kwota nawet rzędu kilku tysięcy).
 • Jeśli w przyszłości zdecydujesz się na zakup samochodu na własność, zapewne bardzo ważne będą dla Ciebie zniżki przy jego ubezpieczaniu – niestety, wynajem długoterminowy aut nie buduje historii tego typu zniżek. Startujesz wtedy jakby „od zera”, ponieważ możesz stracić też te, które wypracowałeś wcześniej.

Wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych

Tego typu forma leasingu początkowo była skierowana do dużych firm, następnie małych przedsiębiorstw, a obecnie coraz częściej korzystają z niej także osoby fizyczne, które nie prowadzą swojej działalności gospodarczej. Przykładowo w 2017 roku zanotowano wzrost wynajmu aut (na tle innych form finansowania) aż o 13,1%. Skutkuje to oczywiście rozwojem firm zajmujących się wynajmem długoterminowym, które we wspomnianym tu roku kupiły o 36,8% więcej samochodów niż w analogicznym okresie wcześniejszego. 

Wynajem długoterminowy aut – koszty

Koszty ustalane są indywidualnie, ponieważ wpływa na nie co najmniej kilka czynników, które mogą różnić się zarówno pomiędzy poszczególnymi firmami wynajmującymi samochody, jak i najemcami. W skład owych kosztów zwykle wchodzą:

 • kaucja, którą płaci się jednorazowo na początku współpracy – nie wszystkie firmy wynajmujące auta wymagają tego typu opłaty;
 • wkład własny – również nie jest konieczny;
 • comiesięczna rata, która zależy od: czasu trwania umowy, modelu i marki auta, zakładanego przebiegu (im wyższy, tym wyższa rata) i innych;
 • dodatkowe koszty, jak chociażby te związane z przekroczeniem szacowanego przebiegu;
 • ewentualna naprawa usterek, zarysowań i innych szkód, które zostały wykryte po zwróceniu auta na koniec trwania umowy.

Zastanówmy się zatem – na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o wynajmie długoterminowym auta? Oto kluczowe z nich:

 • Jaki samochód chcę wynająć?
 • Na ile lat chcę podpisać umowę najmu i jak rozłożyć w związku z tym raty?
 • Jaki planuję mieć roczny przebieg?

Każda z tych kwestii finalnie będzie opisana w umowie, jaką wynajmujący podpisuje z najemcą. Zawiera ona dość standardowe dane, czyli określenie stron umowy; czas, na jaki ją zawierają; pojazd, który jest objęty umową (marka, model); wysokość comiesięcznej raty; szacowany przebieg roczny; ewentualny wkład własny oraz dodatkowe ustalenia stron, w tym szczegóły dotyczące korzystania z samochodu (np. czy można przewozić w nim zwierzęta, palić papierosy etc.), możliwe zniżki i inne.

Długoterminowy wynajem vs. standardowy leasing

Porównania wynajmu długoterminowego ze standardowym leasingiem są nieuniknione. Część z nich pojawiła się już wcześniej, lecz warto je podsumować.

 • Leasing wymaga wkładu własnego (zazwyczaj 10% lub więcej), wynajem długoterminowy samochodów zwykle nie.
 • Leasing kończy się wykupieniem przez Ciebie auta, wynajem z założenia nie (chociaż to możliwe).
 • Leasing wiąże się z wyższymi comiesięcznymi ratami niż długoterminowy wynajem, lecz dzięki temu kwota wykupu auta jest finalnie o wiele niższa (zazwyczaj wynosi zaledwie kilka procent wartości samochodu). 
 • Po zakończeniu leasingu stajesz się właścicielem auta, wynajem ani na chwilę Cię nim nie czyni.
 • Leasing może obejmować także auta używane, których to wynajem długoterminowy zwykle jest niemożliwy (dotyczy przede wszystkim aut nowych oraz podemonstracyjnych).
 • Leasing można w większości przypadków rozłożyć na dłuższy okres niż czas, na jaki możliwy jest wynajem.
 • Wynajem długoterminowy aut, jak to zostało już kilka razy wspomniane, wiąże się z zakładanym limitem kilometrów – w leasingu nie ma takich ograniczeń, podobnie jak nie ma ograniczeń w sposobie używania auta (np. wymienione wcześniej przewożenie zwierząt, palenie papierosów w środku samochodu etc.).
 • Serwisowanie auta leasingowanego jest na Twojej głowie – autem wynajmowanym zajmuje się w tym obszarze firma leasingowa. 
 • W przypadku awarii samochodu będącego w standardowym leasingu nie masz zapewnionego auta zastępczego – gwarantuje go jednak ubezpieczenie assistance, którego koszt zaczyna się zwykle od około 100 zł za rok.
 • A skoro jesteśmy przy ubezpieczeniach – standardowy leasing umożliwia gromadzenie zniżek za bezszkodową jazdę, czego nie zapewnia długoterminowy wynajem samochodów.

Jak wygląda zakończenie wynajmu długoterminowego auta?

Padło to już wiele razy: założeniem długoterminowego najmu auta jest to, że po zakończeniu umowy samochód oddaje się firmie, od której go wynajmowaliśmy. Pamiętajmy jednak, że może okazać się, że poniesiemy dodatkowe koszty, np. z tytułu zarysowań czy wgnieceń (których sami mogliśmy nawet nie zauważyć, a zostały wypatrzone w trakcie szczegółowej oceny dokonywanej przez firmę wynajmującą nam auto po jego zwrocie).

Istnieje też opcja, że na tyle spodoba nam się korzystanie z danego samochodu, że zechcemy go jednak wykupić. Kiedy szczególnie warto rozważyć tę możliwość? Przede wszystkim w przypadku, gdy rzeczywiście znacznie przekroczyliśmy ilość szacowanego przebiegu i musielibyśmy wiele dopłacić lub jeśli jesteśmy świadomi nadmiernego zużycia samochodu, co także wiązałoby się z dużymi kosztami dodatkowymi. Pamiętajmy też, że wykup w tym przypadku (zwłaszcza bez wkładu własnego i po krótkiej umowie najmu) może być bardzo drogi – na pewno droższy, niż gdybyśmy zdecydowali się wcześniej na standardowy leasing.

Co istotne, jest jeszcze trzecia opcja – wydłużenie umowy wynajmu. Zwykle wiąże się to z dodatkowymi dopłatami, często z obowiązkiem finalnego odkupu auta, a także zwiększoną ratą miesięczną. Wszystko jest jednak ustalane indywidualnie, a elastyczność firm leasingowych jest w tym zakresie bardzo zróżnicowana. 

Pamiętaj również, że po zakończeniu trwania umowy wynajmu wiele firm uwzględnia opcję cesji umowy na inną osobę, co może wiązać się dla Ciebie z korzystnymi upustami.

Co jeszcze warto wiedzieć o najmie długoterminowym auta?

Szukając informacji o wynajmie długoterminowym aut, możesz spotkać się także z takimi określeniami, jak: CFM (ang. Car Fleet Management), FSL (ang. Full Service Leasing) lub usługa zarządzania flotą.

Warto pamiętać, że z umowy wynajmu zawsze można zrezygnować lub ją zmodyfikować. Co jednak ważne, będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami, często wysokimi, które powinny być zapisane w podpisywanej na początku umowie. Dokładnie się z nią zapoznaj. 

Czy niższa rata za wynajem zawsze jest lepsza? Zdecydowanie nie. Warto porównać dostępne na rynku oferty, dokładnie przyjrzeć się ich zakresom, w tym m.in. dodatkowym kosztom, rodzajom ubezpieczeń, jakimi samochód jest objęty w czasie trwania umowy etc. Przede wszystkim należy jednak dopasować ratę do swoich możliwości finansowych – by oferta była dostosowana do Ciebie, a nie Ty do oferty.