Wymiana sprzęgła – ile kosztuje, jak przebiega?

Sprzęgło, jak każda część pojazdu, prędzej lub później ulega zużyciu i musi być zastąpione nowym elementem. Wymiana sprzęgła to czasochłonne i dosyć trudne zadanie, które powinien wykonać doświadczony mechanik – w zależności od modelu samochodu, koszt realizacji usługi i cena części zamiennych będą się różnić. Wielu kierowców zastanawia się, jak wygląda wymiana sprzęgła w aucie osobowym. Jakie są typowe objawy zużytego sprzęgła?
Objawy zużytego sprzęgła – kiedy nadaje się do wymiany?
Zanim wyjaśnimy, jak przebiega wymiana sprzęgła w aucie, warto wspomnieć, co może świadczyć o jego zużyciu. Sprzęgło jest poddawane dużym obciążeniom – umożliwia zmianę biegów podczas jazdy i zatrzymanie auta bez wyłączania silnika. Jak rozpoznać tzw. „kończące się sprzęgło”? Charakterystyczne objawy kończącego się sprzęgła to m.in.:
- słabe przyspieszenie pojazdu,
- nieprzyjemny zapach spalenizny, wyczuwalny w kabinie samochodu (zwykle świadczy o spaleniu sprzęgła),
- słabnąca reakcja przy gwałtownym przyspieszaniu i szybkim ruszaniu z miejsca,
- szum, który dochodzi z okolic skrzyni biegów,
- coraz wyższe „branie sprzęgła” (w większości przypadków spowodowane zużyciem okładzin ciernych),
- nadmierne drżenie lewarka zmiany biegów,
- trudności z wrzuceniem pierwszego i wstecznego biegu.
Każdy z tych objawów powinien skłonić nas do szybkiej wizyty w warsztacie samochodowym, gdzie mechanik sprawdzi stan sprzęgła oraz inne możliwe usterki, postawi odpowiednią diagnozę i w razie konieczności wymieni element na nowy.
Na czym polega wymiana sprzęgła w samochodzie? Wskazówki dla kierowców
Czy samodzielna wymiana sprzęgła w samochodzie jest trudna? Niektórzy kierowcy, chcąc zaoszczędzić na robociźnie kilkaset złotych, decydują się na własną rękę wymienić sprzęgło. Nie polecamy podejmować tej czynności, gdyż sam demontaż skrzyni biegów lub wyjęcie silnika jest naprawdę trudnym zadaniem, z którym nie poradzi sobie początkujący fan motoryzacji. Należy również dysponować odpowiednimi narzędziami, takimi jak np. podnośnik, klucz dynamometryczny, kobyłki.
Jak wymienić sprzęgło w aucie krok po kroku? Najpierw trzeba podnieść przód pojazdu i postawić na kobyłkach. Następnie odkręcić przednie koła samochodowe i odłączyć półosie napędowe od skrzyni biegów. Kolejny krok to odpięcie linek wybieraka, przewodów hydraulicznych, kabli, które prowadzą do skrzyni biegów. Na dalszym etapie należy podwiesić silnik na podnośniku hydraulicznym, okręcić poduszki skrzyni biegów i mocowania do sprzęgła, a później opuść skrzynię biegów na podłogę. W tym momencie można zdemontować zużyte sprzęgło z dociskiem i przykręcić nowy komplet. Na koniec analogicznie zakładamy skrzynię biegów, półosie napędowe i przewody. Nieocenioną pomocą podczas tego typu prac będzie druga osoba.
Wymiana sprzęgła – ile kosztuje naprawa tej usterki?
Cena wymiany sprzęgła w samochodzie z segmentu B to koszt rzędu kilkuset złotych (400-500). Natomiast właściciele pojazdów w klasie kompaktowej i średniej muszą liczyć się z koniecznością wydania około 1000-1500 złotych. W przypadku samochodów wyczynowych będzie to kilka tysięcy złotych. Łącznie za wymianę i robociznę możemy zapłacić nawet 3000-4000 złotych. Co wpływa na ten koszt? Cena wymiany sprzęgła jest wyższa wtedy, gdy niezbędny jest demontaż ramy pomocniczej czy wyjęcie silnika, aby dostać się do skrzyni biegów (im więcej elementów musi zdemontować mechanik, tym bardziej czasochłonna i droższa jest usługa). W niektórych przypadkach nie jest konieczna całkowita wymiana sprzęgła, wystarczy jego regeneracja – w ten sposób możemy zaoszczędzić kilkaset złotych.
Żywotność sprzęgła – od czego zależy?
Sprzęgło działa bezawaryjnie zwykle do czasu, aż przejedziemy samochodem od 100 000 km do 150 000 km, choć jeśli pokonujemy głównie dłuższe dystanse, sprzęgło może pracować bez zarzutów nawet do 200 000 km. Oczywiście zdarza się, że wymiana sprzęgła w samochodzie jest konieczna już po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Od czego zależy proces eksploatacji tej części? Co wpływa na żywotność sprzęgła? W dużym stopniu nasz styl jazdy. Najczęstsze błędy, jakie popełniają kierowcy i tym samym przyspieszają zużycie sprzęgła w samochodzie, to:
- bardzo szybkie puszczanie sprzęgła (powinniśmy robić to bez pośpiechu, powoli),
- wciskanie pedału sprzęgła do samej podłogi,
- ruszanie z piskiem opon,
- ruszanie przy zbyt wysokich obrotach,
- jazda w korku na półsprzęgle.
Użytkując samochód w prawidłowy sposób, możemy być pewni, że zużycie sprzęgła będzie niewielkie i posłuży nam ono bezproblemowo przez naprawdę długi czas.
Jeśli chcemy czuć się chronieni podczas jazdy samochodem, oprócz obowiązkowej polisy OC, jaką musi posiadać każdy kierowca, warto dokupić również nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu AC. Autocasco gwarantuje nam szeroką ochronę w wielu sytuacjach na drodze – uzyskamy natychmiastową pomoc (o każdej porze dnia i nocy), np. w razie awarii auta, wypadku lub jego kradzieży.