Zagraniczne podróże, w które wybieramy się samochodem, zawsze wymagają przygotowania. Nigdy nie należy lekceważyć nawet najkrótszych dystansów. Dziś przedstawiamy zestaw porad, z których warto skorzystać przed wyjazdem za granicę samochodem. Dzięki naszym wskazówkom będzie można zagwarantować sobie maksymalnie spokojną i bezpieczną podróż.

Gdzie na wakacje samochodem za granicę?

Podróże samochodowe zyskują coraz większą popularność. Dają one poczucie wolności i swobody w podróżowaniu. Wyjazd za granicę samochodem pozwala na zaplanowanie wakacji zgodnie z własnymi upodobaniami i indywidualnymi potrzebami. Takim wojażom sprzyja otwarcie granic i jednakowe przepisy prawne dot. ruchu drogowego niemal w całej Europie. Polacy najczęściej na zagraniczne wakacje samochodem wybierają się do ościennych krajów takich jak Słowacja, Czechy czy Niemcy. Nie brakuje jednak amatorów dłuższych podróży. Z Polski łatwo i stosunkowo szybko dotrzeć można na wakacje we Włoszech, Chorwacji, Austrii, Węgrzech. Z dalszymi dystansami trzeba się natomiast liczyć, jeśli samochodem za granicę chce się wyjechać do Grecji, Francji, Hiszpanii, Portugalii czy Skandynawii. Warto jednak zaznaczyć, że taka podróż nie jest niemożliwa – wystarczy tylko dobre przygotowanie i odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd za granicę i bon voyage!

Wyjazd za granicę samochodem: zadbaj o przygotowanie techniczne

Sprawność naszego pojazdu to jedna z najważniejszych kwestii do zapewnienia sobie i pasażerom przed wyjazdem za granicę samochodem. Dlatego, jeśli planujemy długą podróż, warto przeprowadzić prosty przegląd. Czasem już podstawowe oględziny mechanika wystarczą, by odpowiednio wcześnie wykryć możliwe zbliżające się awarie. Taki przegląd warto przeprowadzić, szczególnie jeśli nasze auto już dawno nie odwiedzało warsztatu.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Istotne są też czynności, które możemy wykonać samodzielnie. Należy do nich sprawdzenie poziomu płynów, wycieraczek i generalne zadbanie o czystość auta, w tym czytelność tablic rejestracyjnych. Koniecznie należy też sprawdzić ciśnienie w oponach, nie zapominając o kole zapasowym. Warto przy tym uwzględnić instrukcje producenta samochodu odnośnie obciążenia pojazdu, jeśli wybieramy się z pasażerami.

Sprawny samochód to gwarancja wygodnej i bezpiecznej jazdy. Pamiętaj jednak, że w trasie zawsze mogą przydarzyć się nieprzewidziane wypadki. Przygotuj się na nie, kupując ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd za granicę, a także sprawdzając adresy i dane kontaktowe warsztatów samochodowych będących na trasie podróży.

Wyjazd za granicę samochodem: uzupełnij wyposażenie

Zgodnie z konwencją wiedeńską, jeśli mamy samochód zarejestrowany w Polsce, wystarczy nam wyposażenie, które jest obowiązkowe w naszym kraju. Praktyka pokazuje jednak, że czasem lepiej dla świętego spokoju kupić dodatkową kamizelkę odblaskową czy apteczkę, by uniknąć zbędnych dyskusji z nadgorliwymi funkcjonariuszami zagranicznej policji. Wyjazd za granicę samochodem, warto więc poprzedzić zakupami. Przed nimi jednak należy się zorientować, jakie wyposażenie jest obowiązkowe na terenie kraju, do którego lub przez który jedziemy. Zawsze powinniśmy mieć w aucie sprawną gaśnicę i trójkąt oraz kamizelkę odblaskową. W niektórych krajach np. w Szwajcarii wymagane jest posiadanie dwóch trójkątów. Z kolei w Słowenii przepisy wymagają, by mieć kamizelkę odblaskową nie tylko dla kierowcy, ale także dla każdego przewożonego pasażera.

Naturalnie takie wyposażenie to tylko część tego, co powinniśmy zabrać ze sobą w trasę. Nie trzeba, ale warto mieć też wodę, kanister z paliwem, latarkę i podstawowe narzędzia. Lepiej, żeby się nie przydały, ale jak mówi powiedzenie – przezorny zawsze ubezpieczony.

Wyjazd za granicę: ubezpieczenie samochodu to obowiązek!

Jadąc autem za granicę, trzeba być przygotowanym na wszystkie możliwe sytuacje. Oczywiście nie sposób przewidzieć wszystkiego i wszystkiemu zapobiec, można jednak zadbać o minimalizacje skutków. Jedną z najważniejszych kwestii jest posiadanie ważnej polisy OC. Polskie ubezpieczenie OC jest uznawane w większości europejskich państw. Większość oznacza jednak, że nie wszędzie. Tam, gdzie nie działa polskie OC, konieczne jest posiadanie tzw. Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Alfabetycznie, kraje, które nie uznają polskiego OC i wymagają wspomnianego dokumentu to: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Rosja, Ukraina, Iran, Izrael, Maroko, Tunezja oraz Turcja.

Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę powinno objąć nie tylko odpowiedzialność cywilną, ale także assistance. Ta polisa, choć nie jest obowiązkowa, staje się bardzo przydatna w czasie zagranicznych wakacji autem. Zabezpiecza ona na wypadek awarii czy innej sytuacji, z którą trudno sobie samemu poradzić, szczególnie będąc za granicą. Ubezpieczyciel w ramach polisy assistance pomoże w kwestiach prawnych, zapewni opiekę medyczną, nocleg, a także zagwarantuje odholowanie auta do mechanika. 

Samochodem po Europie: przewodnik po najlepszych trasach

Wyjazd samochodem za granicę może być wspaniałą przygodą. Aby pozostawiła ona po sobie jednak tylko dobre wspomnienia, wymaga przygotowania, a także zaplanowania.

Przed podróżą, warto zerknąć na mapę i zorientować się, jakimi drogami będzie się poruszać. Trasy przejazdy nie wybieraj dopiero w samochodzie, przed ekranem nawigacji, może to wprowadzić nerwowość do podróży, opóźnienia i sprawić, że w jej trakcie będą czekać niemiłe niespodzianki.

Dziś dzięki licznym rozwiązaniom, takim jak Mapy Google, możemy na spokojnie, w domu, przed komputerem lub w smartfonie zaplanować podróż, szczegółowo analizując różne warianty, z płatnymi autostradami, z drogami lokalnymi – wolniejszymi, ale darmowymi. Dzięki temu wybierzemy drogę optymalną nie według nawigacji, a według nas samych i naszych upodobań. Określenie, jakimi trasami będziemy się poruszać, pozwoli też na wcześniejszy zakup winiet, a dzięki temu uniknięcie zagranicznych mandatów za bezprawne poruszanie się po autostradach czy drogach szybkiego ruchu. Warto pamiętać, że obecnie wiele państw umożliwia zakup winiet online.

W trakcie planowania, szczególnie przy długich podróżach, warto zaplanować również postoje, z dostosowaniem ich częstotliwości do potrzeb pasażerów. Jeśli jedziemy z dziećmi i/lub ze zwierzętami, konieczne będzie częstsze zatrzymywanie się. Powinniśmy dać odpocząć tym bardziej wymagającym towarzyszom podróży i uzupełnić płyny.

Jeśli trasa jest wyjątkowo długa, należy zaplanować postój na nocleg. Nie przemęczajmy się w imię „bohaterskiego” przebycia dużej odległości bez snu. Jazda przez całą dobę bez dłuższej przerwy to nie powód do dumy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której mamy kierowcę na zmianę, a sami możemy się przespać w aucie. Wówczas planowaną trasę warto podzielić także na odcinki zgodne z preferencjami kierowców. Jeśli jedna osoba nie lubi jazdy po autostradach i preferuje np. drogi lokalne, powinniśmy do niej dostosować zmiany w zaplanowanej trasie.

Wyjazd za granicę samochodem: przypomnij sobie przepisy

Poruszanie się samochodem po mieście to nie to samo co wielogodzinna podróż w trasie. Tej nie odbywamy często, nic więc dziwnego, że możemy zapomnieć o niektórych przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Przed wyjazdem za granicę samochodem warto sobie o nich przypomnieć. Każdy odpowiedzialny kierowca powinien potrafić odpowiednio zareagować w razie wypadku. Warto przypomnieć sobie przed wyjazdem zasady udzielania pierwszej pomocy na drodze. Na stronie www.kierunekratunek.pl znajdziemy na ten temat wiele przydatnych informacji. Bezpłatnie został również udostępniony e-book „Pierwsza pomoc na drodze”, w którym Ane Piżl z Centrum Szkoleniowego AdrenalTika w czytelny sposób opisuje, jak należy pomagać poszkodowanym w wypadkach drogowych.

Warto także odświeżyć sobie przepisy dotyczące postępowania w razie awarii lub usterki. W przypadku, gdy przydarzą się one na autostradzie, kierowca powinien wiedzieć, jak zabezpieczyć samochód, gdzie szukać kontaktu do zarządcy drogi, jaki zakres ma ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę.

Pożyczony samochód za granicą – czy warto?

Na zagraniczne wakacje wybrać można się nie tylko własnym samochodem, ale i tym pożyczonym. W przygotowaniu takiego pojazdu do trasy, również należy kierować się powyższymi wskazówkami. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby firmie wynajmującej zgłosić wyjazd za granicę samochodem. Zazwyczaj wiąże się to z dodatkową opłatą. Brak takiej informacji najczęściej wiąże się z karą nakładaną na wynajmującego.

Samochód można również pożyczyć już za granicą, docierając na miejsce wypoczynku np. samolotem. Lokalne wypożyczalnie proponują samochody różnych klas. Decydując się na to rozwiązanie, warto dokładnie przeczytać umowę oraz uszczegółowić, jakie ubezpieczenie się posiada. Rekomendowane jest pożyczenie samochodu z pełnym ubezpieczeniem. Dzięki temu nie będzie trzeba się martwić, że za drobne stłuczenia czy zarysowania będą pobierane dodatkowe pieniądze. Pełne ubezpieczenie gwarantuje również, że w przypadku awarii samochodu można liczyć na bezpłatną pomoc.

Wyjazd za granicę samochodem: postaw na spokój i baw się  dobrze

Jak widać, planowanie dalekich podróży samochodem nie jest proste. Trzeba pamiętać o wielu istotnych czynnościach, które powinniśmy wykonać przed wyjazdem. Dlatego zawsze róbmy wszystko z wyprzedzeniem. Spokój, zarówno w planowaniu, jak i w sytuacjach kryzysowych jest kluczowy dla naszego bezpieczeństwa i tego, czy faktycznie wypoczniemy na urlopie.