kobieta za kierownicą auta

Zanim pojazd zostanie objęty ochroną ubezpieczeniową – musi zostać wyceniony. Wiele osób, które nie zajmują się zawodowo sprzedażą pojazdów, ma problem z samodzielną wyceną samochodu, który użytkują. Jakie kryteria są zwykle brane pod uwagę przy wycenie wartości samochodu używanego i nowego? Na co zwrócić uwagę, chcąc uzyskać optymalną wycenę samochodu, która nie będzie ani zaniżona ani zawyżona?

Wycena wartości samochodu a ubezpieczenie autocasco

Wiele osób zastanawia się, w jakich sytuacjach dokonuje się wyceny auta? Wycena wartości samochodu najczęściej ma miejsce w dwóch przypadkach: podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej oraz w chwili, gdy nastąpi szkoda i Klient postanowi ubiegać się o odszkodowanie.

Jak wartość samochodu wpływa na autocasco, które zapewnia właścicielowi pojazdu ochronę jego finansów w razie kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia auta? To właśnie od rzetelnej wyceny wartości auta zależy w dużym stopniu suma ubezpieczenia i wysokość składki AC (zwykle im większą wartość ma dany samochód, tym droższa jest polisa AC, szczególnie w przypadku stałej sumy ubezpieczenia, gdzie wartość auta obliczana jest w dniu wystąpienia szkody). Błąd polegający na zawyżeniu lub zaniżeniu wartości pojazdu, odbije się negatywnie na posiadaczu tego typu polisy w momencie, gdy będzie chciał skorzystać z postępowania likwidacyjnego. 


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Wycena wartości samochodu – jak to zrobić? Wycena auta nowego a używanego

Wycena auta, które będzie ubezpieczone jest ustalana na podstawie informacji dostępnych w specjalistycznych systemach. Najpopularniejsze firmy zajmujące się wyceną samochodów to Info-Ekspert i Eurotax. Jak wygląda kwestia wycen nowego i używanego pojazdu? W przypadku samochodów z tzw. drugiej ręki kluczowym czynnikiem są: licznik kilometrów (przebieg), ogólny stan techniczny, wartość wyposażenia dodatkowego, rok produkcji, wartość rynkowa. Nie bez znaczenia jest też marka i model pojazdu, pojemność silnika, rodzaj napędu oraz wcześniejsze naprawy. Klient, który chce sam ustalić realną wartość rynkową samochodu, może porównać aukcje internetowe, na których wystawione są auta o podobnych parametrach.

Jeśli chodzi o wycenę samochodu z salonu – sprawa jest znacznie prostsza, gdyż bierze się pod uwagę wartość, jaka widnieje na fakturze wystawionej przez sprzedawcę (tj. salon samochodowy). Warto jednak zaznaczyć, że wartość auta z faktury jest uwzględniania wtedy, gdy:

●       pojazd nie zmienił właściciela od dnia wystawienia faktury,

●       pojazd nie został uszkodzony od dnia jego zakupu,

●       przebieg pojazdu nie przekroczył danego limitu kilometrów,

●       od daty wystawienia faktury przez salon nie minęło więcej niż 6 miesięcy,

●       autoryzowane salony sprzedaży nie obniżyły w międzyczasie ceny fabrycznej samochodu z takimi samymi parametrami i wyposażeniem dodatkowym.

W trosce o własne dobro, należy dokładnie zapoznać się z zapisami OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), zanim sfinalizujemy umowę ubezpieczenia AC.

Podsumowując, wycena samochodu jest bazą do ustalenia wysokości składki AC i sumy ubezpieczenia autocasco. Szacunkowa wartość auta używanego jest weryfikowana za pomocą specjalnych systemów, takich jak Eurotax lub Info-Ekspert. Natomiast w przypadku wyceny nowego samochodu z salonu, zwykle przyjmuje się wartość zapisaną na wystawionej fakturze.