Palermo Teatro Massimo

Mistrzostwa Europy trwają w najlepsze. Jednym z faworytów turnieju są Włosi. My przyglądamy się ich motoryzacyjnym zwyczajom.

Prowadzić pojazdy mechaniczne na terenie Włoch możemy na podstawie polskiego prawa jazdy. Osoby uprawnione do prowadzenia pojazdu muszą mieć ukończone 18 lat, nie ma możliwości zrobienia prawa jazdy, jeśli nie jest się pełnoletnim.

Po lampce wina i bez autostopowiczów

Przepisy ruchu drogowego są w tej chwili w Europie niemal zunifikowane. Nie we wszystkich krajach jednak obowiązuje znany w Polsce przepis o jeżdżeniu z włączonymi światłami. We Włoszech trzeba używać świateł mijania na terenie niezabudowanym przez całą dobę, przez cały rok. Światła muszą być też włączone w tunelach.

Ciekawa rzecz dotyczy autostopowiczów. Zgodnie z włoską ustawą imigracyjną kierowca przewożący osoby, które nie mają pozwolenia na pobyt, podlega karze pozbawienia wolności do lat 12, grzywnie w wysokości 15 000 euro za każdego przewożonego pasażera, a samochód ulega przepadkowi na rzecz skarbu państwa. To restrykcyjne przepisy, dlatego wielu autostopowiczów na włoskich drogach nie zobaczycie.

Wjeżdżający do tego kraju pojazd powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę. W aucie musi się także znajdować kamizelka z paskami odblaskowymi, którą kierowca bądź pasażer zakłada na siebie w razie awarii i opuszczenia pojazdu, aby być lepiej widocznym. Niezbędna jest też kamizelka odblaskowa z pasami odblaskowymi. W razie kontroli należy jednak pamiętać o konwencji wiedeńskiej. We Włoszech korzystanie z dróg publicznych jest darmowe, za przejazd autostradami trzeba już zapłacić. Wysokość opłaty zależy od odcinka trasy i kategorii pojazdu.

Dopuszczalne prędkości we Włoszech są następujące:
• do 130 km/godz. – autostrady;
• do 110 km/godz. – drogi główne;
• do 90 km/godz. – drogi drugorzędne;
• do 50 km/godz. – teren zabudowany (prędkość taka, o ile znaki nie wskazują inaczej);
• do 70 km/godz. – obwodnice miejskie.

Pamiętajmy, że w tym kraju większość stacji benzynowych jest nieczynna podczas sjesty.

Włosi kochają dobrą kuchnię i wino, dlatego nie są tak restrykcyjni co do ilości promili we krwi. Dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Za jazdę pod wpływem alkoholu grożą mandaty od 550 do 6500 euro w zależności od ilości promili. Za jazdę po pijanemu kierowca dostaje 10 punktów karnych, odbierane jest mu prawo jazdy na okres od 3 miesięcy do 2 lat, a w skrajnych przypadkach może zostać aresztowany na pół roku.

Włoski radiowóz w Rzymie

Warto wiedzieć, że włoska policja ma prawo zażądać natychmiastowego uregulowania mandatu w wysokości 25% kwoty maksimum przewidzianej dla danego wykroczenia. Jeżeli kierowca nie może zapłacić mandatu na miejscu, musi przelać kaucję równą połowie wysokości mandatu. W razie odmowy uregulowania mandatu policja ma prawo skonfiskować pojazd do czasu uiszczenia wymaganej należności.

Uważaj, gdzie stajesz

Wszystkie większe miasta włoskie mają utworzone strefy parkowania, które są oznaczone niebieskimi tablicami. Za postój na takich parkingach trzeba zapłacić. Jednak w pewnych godzinach w dni powszednie jest możliwość bezpłatnego parkowania. W jakich – to trzeba samodzielnie sprawdzać.

W niektórych miastach zostały utworzone też tzw. strefy zielone, w których obowiązuje zakaz parkowania w dni powszednie w godz. 8-9.30 oraz 14.30-16. Z uwagi na ochronę zabytków historycznych powstały strefy centralne, w których obowiązuje zakaz parkowania w dni robocze w godzinach od 7 do 20.

Trochę historii

Włochy to jedna z kolebek motoryzacji. Włosi od wielu już lat zajmują wysoką pozycję na światowym rynku motoryzacyjnym. Ich samochody można znaleźć w każdym zakątku świata. Alfa Romeo, Maserati, Lamborghini, Bugatti, Fiat – to tylko kilka sztandarowych włoskich marek. Fiat to duma narodowa Włochów i marka, która nadawała ton rozwojowi włoskiej gospodarki oraz europejskiej motoryzacji.

Fiat 500 – nowy i stary

11 lipca 1899 roku w jednej z turyńskich restauracji spotkało się 30 ludzi. Po zrobieniu zrzutki na kapitał w kwocie 800 000 lirów i podpisaniu aktu założycielskiego powstała firma Fiat. Wśród założycieli był Giovanni Agnelli, człowiek, którego nazwisko na lata miało się kojarzyć z motoryzacją. To także dzięki Włochom powstały takie marki, jak Ferrari i Ducati, a rejonem, w którym przyszły na świat, jest Emilia-Romania.

Z Włochami kojarzy się nierozerwalnie także Alfa Romeo. Historia tej marki zaczęła się w 1906 roku, kiedy w Neapolu została założona firma o nazwie Societa Anonima Italiana Darrcq. Początkowo inwestowali w nią Francuzi, jednak z czasem odstąpili przedsiębiorstwo przemysłowcom z Lombardii. Rok później zmieniono nazwę na ALFA (Anonima Lombarda Fabbrica di Automobili) i stworzono nowe logo, zawierające czerwony krzyż na białym polu, który jest herbem Mediolanu (notabene ten sam krzyż jest w logo drużyny AC Milan), i godło książąt Viscontich – poskręcanego zaskrońca w koronie, połykającego Saracena. W roku 1910 ALFA wypuściła pierwszy model, który nosił nazwę 24HP.

Nie sposób nie wspomnieć również o Ferrari. Początki marki datowane są na 1929 rok, kiedy to powstał zespół wyścigowy Scuderia Ferrari. Jej założyciel, Enzo Ferrari, otworzył warsztat, w którym konstruował i serwisował swoje pierwsze samochody. Były to wyczynowe bolidy, które służyły do ścigania samemu Enzo. Po drugiej wojnie światowej Ferrari zdecydował się uruchomić również produkcję samochodów cywilnych.

Włosi mają cztery miłości: kobiety, kuchnię, motoryzację i piłkę nożną. Rodzina Agnellich (właściciele Fiata) to także twórcy potęgi Juventusu Turyn, który właśnie wywalczył kolejny tytuł mistrza Włoch. W nadchodzącym sezonie 2012/2013 stroje piłkarzy Juventusu będzie zdobiło logo marki Jeep. Umowa między Fiatem a Juventusem przewiduje także możliwość wykorzystywania przez Fiata elementów wizerunkowych Juventusu (m.in. umieszczenie logo na oficjalnych strojach zespołów i personelu klubu oraz nawiązanie współpracy na innych płaszczyznach działalności). Także Squadra Azzura, a więc drużyna narodowa Włoch, była przez lata sponsorowana przez Fiata. Niedawno ta umowa wygasła.

Juventus Stadium

Jesteśmy wielkimi fanami futbolu. To dla nas religia. Takie imprezy jak mistrzostwa Europy to czas, w którym wszyscy świętujemy, a rytm dnia wyznaczają mecze naszej kadry – mówi Stefano Fiore, Włoch prowadzący kilka interesów w Poznaniu. Prawdziwi Włosi, fanatycy futbolu, spotykają się przy pizzy i winie i kibicują, kibicują, kibicują – śmieje się Stefano. Spytany o miłość do motoryzacji, również się uśmiecha – Ferrari to najlepszy samochód na świecie. A ja jeżdżę Alfą Giuliettą. To piękno w czystej postaci – dodaje Fiore.

Jak myślisz, jak dalej poradzą sobie Włosi w półfinale z Niemcami na trwających mistrzostwach Europy? Zapraszamy do udziału w naszym konkursie na Facebooku.

Wytypuj wyniki meczów i wygraj jedną ze 130 nagród ufundowanych przez AXA DIRECT:


Konkurs tylko dla fanów SmartDriver.pl na Facebooku!

‚,