Zatankowanie niewłaściwego paliwa zdarza się obecnie coraz rzadziej, ponieważ nowoczesne samochody wyposażone są w układy wlewowe, które uniemożliwiają włożenie w nie nieodpowiedniego pistoletu. Możemy tego dokonać przez zamyślenie lub z przyzwyczajenia, kiedy przesiadamy się do innego samochodu. Co należy zrobić, gdy jednak nieopatrznie wlejemy paliwo, którego nie powinniśmy?

Olej napędowy w baku samochodu z silnikiem o zapłonie iskrowym

Czy zdarzyło wam się nalać niewielką ilość oleju napędowego do auta benzynowego? To nie jest duży problem. Jeżeli z szacunków wynika, że benzyny jest mniej niż 0,1 objętości całego zbiornika, można zalać go do pełna i ruszyć w drogę – silnik powinien sobie poradzić z niewielką domieszką oleju napędowego. Uwaga – jest jednak pewien warunek. Zasada ta dotyczy starszych samochodów, wyposażonych w zasilanie gaźnikowe.

Pod żadnym względem nie wolno uruchamiać jednostki napędowej, jeśli wlaliśmy olej napędowy do baku w nowoczesnym aucie benzynowym. Można zwrócić się z problemem do obsługi stacji, która czasem posiada sprzęt pozwalający na wypompowanie paliwa ze zbiornika. Jeśli nie mają takiej pompy na stanie, niestety, jesteśmy skazani na skorzystanie z lawety, która odwiezie nasz samochód do serwisu, gdzie specjaliści oczyszczą bak z oleju. W takiej sytuacji przydatne jest ubezpieczenie assistance, które może pomóc w takim wypadku.

Jeśli uruchomiliśmy już silnik, należy go zgasić możliwie szybko i nie próbować jechać, tylko skorzystać z pomocy lawety. Uszkodzeniu może bowiem ulec np. katalizator. Ryzyko zniszczenia podzespołów jest jednak znacznie mniejsze w przypadku samochodów benzynowych, niż w drugiej wersji wydarzeń, gdy wlewamy Pb95 lub Pb98 do auta z dieslem.

Jak działa ubezpieczenie assistance?

Ubezpieczenie assistance jest bardzo przydatne, gdy dojdzie do nieprzewidywalnych sytuacji. Ubezpieczenie samochodu i pakiet, na jaki zdecyduje się kierowca nie tylko wpływają na komfort codziennego użytkowania, ale pomagają w nietypowych sytuacjach, jak wlanie benzyny do diesla. Decydując się na ofertę jednego z głównych przedstawicieli branży ubezpieczeniowej kierowca ma pewność, że uzyska obszerny pakiet w niskiej cenie. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych dostępne jest ubezpieczenie assistance, które zapewnia Ci pomoc na drodze, gdy przydarzy się awaria, wypadek, kradzież. Assistance to nie tylko bezpośrednia pomoc podczas awarii, ale również doradztwo. Gdy kierowca przez przypadek czy roztargnienie wleje benzynę do diesla pracownik firmy ubezpieczeniowej doradzi, co zrobić w takiej sytuacji.

Benzyna w samochodzie z silnikiem o zapłonie samoczynnym

Podobnie jak w przypadku samochodów benzynowych, starsze diesle powinny poradzić sobie z niewielką domieszką benzyny. Jeśli objętość niewłaściwego paliwa nie przekroczyła około 0,1 baku, w autach, które nie mają pompowtryskiwaczy, można je zalać olejem do pełna i jechać.

W sytuacji, gdy wlaliśmy już dużo paliwa, pozostaje wypompowanie go. Jeśli na dodatek uruchomiliśmy już silnik, musimy skorzystać z lawety i ruszyć do serwisu. W warsztacie bak zostanie oczyszczony i osuszony z benzyny. Technicy wymienią też przewody paliwowe i filtr. W gorszych sytuacjach, uszkodzeniu mogą ulec też wtryskiwacze.

Większe ryzyko awarii występuje w dieslach, ponieważ wtryski są tu smarowane przez olej napędowy. Domieszka benzyny może znacznie zredukować lepkość mieszanki, co w konsekwencji doprowadzi do uszkodzenia tego podzespołu.

Nowe etykiety mają być pomocne dla kierowców

Nowe etykiety mają dokładnie wskazywać, jaki rodzaj płynu wlewasz do samochodu. Podpowiedzią ma być kształt na etykiecie. Kółko oznacza benzynę, a kwadrat oznacza olej napędowy. Litera na etykiecie informuje, jakie odnawialne źródło paliwa zostało dodane, aby chronić środowisko. E5 oznacza, że ​​twoja benzyna składa się z 5% etanolu, a B7 oznacza, że ​​twój olej napędowy składa się z 7% biodiesla.

Co się dzieje, gdy wlewasz benzynę do silnika wysokoprężnego? Oprócz zasilania samochodu, olej napędowy działa jak olej smarujący, który zapewnia płynną pracę pompy paliwa i innych elementów. Benzyna, działająca jako rozpuszczalnik po zmieszaniu z olejem napędowym, ma odwrotny skutek. Dodanie benzyny do silnika wysokoprężnego zwiększa tarcie między częściami, powodując uszkodzenie przewodów paliwowych i pompy. Jeśli odjedziesz lub nawet uruchomisz samochód z benzyną w mieszance, możesz spowodować kosztowne uszkodzenie silnika. Co się stanie, gdy wlejesz olej napędowy do silnika benzynowego? Dysze pompy oleju napędowego są zwykle większe niż szyjki większości benzyny, więc nieprawidłowe tankowanie w samochodzie benzynowym nie zdarza się tak często.

Na szczęście wlewanie oleju napędowego do silnika benzynowego nie jest tak złe, jak na odwrót. Ponieważ olej napędowy musi zostać sprężony, zanim się zapali, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet nie będziesz w stanie uruchomić silnika.

Jeśli zdałeś sobie sprawę ze swojego błędu przed uruchomieniem silnika, wykonaj następujące czynności:

  •   Powiedz pracownikowi stacji benzynowej, co się stało.
  •   Ustaw samochód na luzie.
  •   Poproś kogoś o pomoc w przepchnięciu samochodu w bezpieczne miejsce.
  •   Zadzwoń do swojego ubezpieczyciela tak szybko, jak to możliwe.
  •   Jeśli masz ubezpieczenie na wypadek awarii, zadzwoń do ubezpieczyciela – ten w zależności od wybranego wariantu polisy powinien być w stanie zapewnić pomoc w  opróżnieniu, przepłukaniu i zatankowaniu samochodu.

Pamiętaj: nie włączaj silnika

Podsumowując, jeśli nalaliście do baku niewłaściwego paliwa, pod żadnym pozorem nie włączajcie silnika, szczególnie w nowszych samochodach. Najlepiej jest skorzystać z pomocy assistance i oddać auto do oczyszczenia baku w serwisie.