Od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności za zmianę przebiegu samochodu – takie przepisy zapowiedział rząd.

Resort wydaje wojnę ludziom, którzy masowo oszukują polskie rodziny. Wraz z tym projektem mówimy koniec, dość. Takie sytuacje nie mogą się powtarzać – zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. O ile dotychczas można było ponieść karę za oszustwo polegające na sprzedaży samochodu ze skorygowanym przebiegiem, o tyle po wejściu w życie wspomnianych przepisów, już sam proceder zmiany przebiegu w liczniku będzie karany i to surowo. Minimum 3 miesiące więzienia przewidziano dla takich osób.

Karany będzie zarówno zlecający jak i mechanik, który prowadzi taki proceder. Co ciekawe, również wymiana licznika będzie groziła więzieniem, jeżeli właściciel pojazdu nie zgłosi tego faktu na stacji kontroli pojazdów, gdzie diagności są zobowiązani do wpisywania przebiegu na każdym badaniu technicznym. W walce z oszustami pomoże też zapis, który nałoży obowiązek na policjanta spisania przebiegu podczas kontroli drogowej.

Polska nie jest jedynym państwem, w którym grozi więzienie za zmianę przebiegu. Już za naszą zachodnią granicą, czyli w Niemczech, kara sięga również 5 lat. Natomiast w Czechach cofnięcie licznika jest zagrożone nie tylko więzieniem, ale również przepadkiem samochodu.