Dilerzy samochodowi w Polsce skierowali do Sejmu projekt ustawy, na mocy którego wprowadzone zostałyby pewne ograniczenia przy zakupie używanych samochodów.

O wniesieniu takiego projektu do Sejmu poinformowało Stowarzyszenie Dilerów Audi i Volkswagena. Zmiany dotyczą przepisów regulujących sprowadzanie aut z zagranicy. Najprościej mówiąc, dilerzy chcą utrudnić zakup samochodów używanych i zachęcić do odwiedzania ich salonów.

Jednym z założeń projektu jest zaostrzenie kontroli nad stacjami diagnostycznymi, ale ten punkt akurat nie budzi kontrowersji. Z oburzeniem spotkał się postulat wprowadzający 10-procentowy podatek “Bezpieczna droga”. Byłby on pobierany od firm ubezpieczeniowych za OC dla samochodów starszych niż 12 lat. Oczywiście koszty te ponosiłby tak naprawdę ubezpieczający pojazd. W ten sposób budżet miałby zostać wzbogacony o kwotę 500 mln zł rocznie.

Kolejny zapis mówi o zakazie pierwszej rejestracji na terenie Polski aut starszych niż 12 lat, co uderzyłoby w mniej zamożną część społeczeństwa. Odprowadzany byłby także podatek ekologiczny w wysokości 100 zł od każdego auta, które nie spełnia europejskich wymagań norm emisji spalin.

Z korzystnych postulatów warto wspomnieć o zamiarach zmniejszenia akcyzy dla samochodów z silnikami powyżej 2 litrów, która miałaby zostać zrównana do poziomu mniejszych silników. Dilerzy chcą również wprowadzenia raportowania o stanie licznika sprowadzanych aut oraz obowiązkowych badań diagnostycznych w celu potwierdzenia emisji CO2 zgodnej z homologacją.

Wszystkie proponowane zmiany uderzają oczywiście w klasę średnią i ubogą. Czy jesteście za ich wprowadzeniem? Ile lat ma Wasze aktualne auto?