Okres wakacyjny już za nami, a więc czas na różne podsumowania. Policja udostępniła raport, z którego wynika, że w tegoroczne wakacje było trochę bezpieczniej na drogach niż w zeszłe. Pomimo to wynik i tak jest daleki od idealnego.

W tym roku podczas wakacyjnych miesięcy doszło do 6887 wypadków drogowych, w których zginęło 643 osoby, a 8813 zostało rannych. W roku 2011 w tym samym okresie wypadków drogowych było 8587, życie straciło 921 osób, a rannych zostało 10 913. Warto dodać, że w 2011 roku wakacje były o 6 dni dłuższe od tegorocznych.

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych to przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, niestosowanie się do czerwonego sygnału świetlnego oraz kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu.

Policjanci podczas tegorocznych wakacji zatrzymali 35 921 pijanych kierowców, a w roku ubiegłym aż 39 324 jadących na podwójnym gazie.

Co prawda tegoroczny wynik jest daleki od idealnego, jednak dobrze, że liczba wypadków na drogach systematycznie maleje. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku dane będą jeszcze lepsze.

Co według Was można zrobić, żeby ograniczyć liczbę wypadków – nie tylko w okresie wakacyjnym?