Importujemy na potęgę – w ciągu dwóch miesięcy 2018 roku zarejestrowaliśmy 151 494 samochody z zagranicy. To o 13,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Jakie pozycje cieszą się największym zainteresowaniem klientów?

Tegoroczny luty może pochwalić się drugim wynikiem pod względem importu aut od 2000 roku. Tylko w lutym 2016 roku zakupiliśmy więcej aut, które przyjechały do nas z innych krajów. Średni wiek pojazdów dalej wynosi 11 lat i 5 miesięcy.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Najczęściej wybieramy Volkswageny, tuż za nimi znalazły się Ople. Podium zamyka Ford, tuż za nim znalazło się Audi. Pierwszą rdzennie francuską marką jest Renault, które okupuje pozycję numer 5. W pierwszej dziesiątce mamy jeszcze dwie niemieckie marki – BMW i Mercedesa. Jedyny producent w tym zestawieniu z dalekiej Japonii to Toyota.

Nieco inaczej wygląda kwestia modeli. Polacy najczęściej decydowali się na Audi A4 (5417 egzemplarzy), później na Volkswagena Golfa (5047 aut) oraz Opla Astrę (4516 samochodów). Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce tej kategorii jedynym francuskim autem jest Renault Scenic, okupujący ostatnie miejsce z liczbą 2381 importowanych sztuk. Wyprzedzają go Audi A6, A3, BMW serii 3 czy Volkswagen Passat.

Ciekawym zjawiskiem jest import samochodów z silnikiem diesla, który wyniósł aż 43,8 proc. To najwyższa wartość od kilkunastu miesięcy. Wynika to z obaw samorządów niemieckich, które uzyskały możliwość usunięcia diesli z centrów miast. Auta trafiają na rynek wtórny, a stamtąd do Polski. Czy należy obawiać się napływu starych diesli? Z ciekawością obserwujemy temat.