Dziś kolejna porcja danych z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za rok 2015. Tym razem przyjrzymy się statystykom wypadków z udziałem pieszych, którzy byli sprawcami wypadków.

Aż 63 proc. wypadków z udziałem pieszych jest spowodowanych przez kierujących pojazdem, ale piesi też nie są niewinni. Zwłaszcza gdy chodzi o wypadki śmiertelne – tu zwykle winę ponoszą same ofiary, czyli piesi. Najczęściej do tragedii dochodzi wtedy, gdy nieostrożnie wchodzą na jezdnię, tuz pod nadjeżdżający samochód. Również podczas przekraczania jezdni w niedozwolonym miejscu. Znacznie rzadziej gdy przechodzą na przejściu na czerwonym świetle. Niebezpieczne jest wyjście zza stojącego przy drodze pojazdu lub innego obiektu. Warto pamiętać o tym, żeby przed podjęciem decyzji wkroczenia na jezdnię, zastanowić się i pomyśleć również o kierującym, postawić się przez chwilę w jego sytuacji.

Co ciekawe, leżenie lub stanie na jezdni jest częstszą przyczyną wypadków niż chodzenie po nieprawidłowej stronie drogi. Aż 123 osoby poniosły obrażenia lub śmierć w wyniku zatrzymania się na pasach lub cofnięcia. Gdy już jesteście na jezdni, idźcie do końca, ponieważ kierujący nie jest w stanie przewidzieć, że się zatrzymacie.

źródło: raport KRBRD „Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2015 r.”