Liczba nietrzeźwych kierowców na polskich drogach spada z roku na rok. Niestety, wcale nie oznacza to, że jest ich mało. Powodują wypadki, stanowią zagrożenie dla siebie i innych. Co zrobić, by było ich mniej?

Tylko w 2013 roku nietrzeźwi użytkownicy dróg uczestniczyli w 4028 wypadkach drogowych, co stanowiło 11,2 proc. ogółu wypadków. Śmierć w nich poniosły 523 osoby, a 4737 osób zostało rannych. Statystycznie najczęściej osoby pod wpływem alkoholu biorą udział w wypadkach w niedziele i soboty.

Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie to, kto spowodował wypadek, statystyki są dla nietrzeźwych nieco łaskawsze, ale wciąż tragiczne. W 2013 roku osoby będące pod wpływem alkoholu spowodowały 3001 wypadków, w których było 426 ofiar śmiertelnych i 3523 rannych. Najliczniejsza grupa to wśród nietrzeźwych powodujących wypadki sami kierowcy. Byli oni sprawcami w 2161 przypadkach.

Kierowcy jeżdżący pod wpływem alkoholu to niestety wciąż bardzo duża grupa. Do tej pory ani prowadzone przez policję akcje, ani surowe kary nie przyniosły całkowitej redukcji tego zjawiska. Ludziom wciąż brakuje wyobraźni. Dlatego dzisiaj zwracamy się do Was z pytaniem: jak zmniejszyć liczbę nietrzeźwych kierowców na drogach? Najlepszy, najbardziej trafny pomysł nagrodzimy.

NAGRODA

Autor najlepszego pomysłu otrzyma bony paliwowe Statoil o wartości 300 zł.

TERMIN

Swoje propozycje sposobów redukcji liczby nietrzeźwych kierowców na drogach zamieszczajcie w komentarzach. Na nadsyłanie odpowiedzi macie czas do 14.06.14. Zanim jednak to zrobicie, prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.

REGULAMIN KONKURSU