Firma Castrol zleciła agencji badawczej Partner in Buissnes Strategies przeprowadzenie badania na temat sposobu użytkowania samochodów przez przeciętnego, polskiego kierowcę. Okazuje się, że samochód traktujemy coraz częściej jako przedmiot codziennego użytku i często jeździmy na bardzo krótkich dystansach.

Jak się okazuje, z auta najczęściej korzystamy od 3 do 5 razy dziennie. Tak odpowiedziała połowa z 1000 ankietowanych kierowców samochodów 4-letnich i starszych. Aż 33% kierowców jeździ autem częściej niż 5 razy dziennie. Tylko 10% ankietowanych przyznało, że korzysta z auta do 2 razy dziennie.

Poza tym, że często używamy samochodu, zwykle korzystamy z niego krótko i na niewielkich dystansach. 22% kierowców nie korzysta jednorazowo z samochodu dłużej niż 10 minut, a 66% twierdzi, że korzysta z auta maksymalnie 20 minut jednorazowo. 46% kierowców nie przejeżdża jednorazowo dystansu większego niż 10 km, a dla 87% kierowców dystans 29 km to maksimum, jakie pokonują po każdym uruchomieniu silnika. Tylko 9% osób za każdym razem gdy wsiada do samochodu, przejeżdża 30 km lub więcej i tylko 7% kierowców spędza w aucie więcej niż 40 minut.