Volvo ujawniło swoje plany związane z autami hybrydowymi. Szwedzi rozpoczynają prace nad trzema konceptami opartymi na dwóch modelach – C30 i V60. Jakie silniki posłużą za napęd w tych autach?

Pierwszy koncept będzie bazował na kompaktowym modelu C30 i dostanie dodatkowe oznaczenie Electric. Pod maskę trafi 60-konny, 3-cylindrowy silniczek benzynowy, a także 111-konny generator elektryczny. Dzięki temu autem będzie można przejechać 110 km przy wykorzystaniu wyłącznie energii elektrycznej i 1110 km na napędzie hybrydowym, czyli przy użyciu obydwu jednostek napędowych.

Drugi model koncepcyjny to również C30 Electric, ale w nieco wzmocnionej wersji. Zostanie on wyposażony w 3-cylindrowy, turbodoładowany silnik o mocy 190 KM, a także ten sam generator elektryczny o mocy 111 KM. Jak zapewnia Volvo, samochód z takim napędem osiąga pierwszą setkę w czasie poniżej 6 sekund, co jak na auto elektryczne jest rewelacyjnym wynikiem. Ponadto pojazd, korzystając z obydwu silników, może pokonać łączny dystans 1075 km.

Trzeci pojazd będzie oparty na kombi klasy średniej V60. Podobnie jak w mocniejszej wersji C30 Electric pod jego maskę trafi 190-konny, 3-cylindrowy motor uzbrojony w turbo oraz 111-konny elektryczny generator. W tym modelu przy prędkościach od 0 do 50 km/h działa wyłącznie silnik elektryczny, a w przypadku wyższych prędkości moc generowana jest tylko przez jednostkę benzynową. Dzięki temu auto może pokonać 1050 km, korzystając z takiego napędu.

Co sądzicie o rozwoju pojazdów hybrydowych? Warto nad nimi pracować, a może waszym zdaniem są jakieś lepsze alternatywy dla takiego napędu?