Wybite szyby, połamane lusterka, przebite opony, porysowana lub pomalowana sprayem karoseria – to tylko niektóre z nieprzyjemnych niespodzianek, jakie mogą spotkać nasz samochód w wyniku działania ulicznych wandali. Czy wiesz, jak się przed nimi chronić? Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia wypłatę odszkodowania tylko osobom poszkodowanym w wypadku. Niestety, nie chroni ono pojazdu przed coraz częstszymi aktami wandalizmu.

Często uważamy, że nie potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia, ponieważ jeździmy zgodnie z przepisami i nie powodujemy kolizji. Jednak poza wypadkami czy kolizjami samochód narażony jest również na inne uszkodzenia, na przykład spowodowane przez wspomnianych chuliganów. Niestety, jest to zjawisko dość często spotykane i może dotknąć każdego z nas.

Wandale zwykle niszczą przypadkowo napotkane auta. Często są to drobne uszkodzenia, jak zarysowania, połamane lusterka, przebite opony lub wybite szyby. Niektóre z nich jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie, jednak przeważnie zniszczenia tego typu są dość kosztowne i skomplikowane w naprawie.

Sposobem na ochronę swojego auta przed takimi uszkodzeniami może być wykupienie miejsca na strzeżonym parkingu. Niestety, takie rozwiązanie ma swoje wady. Zazwyczaj takie parkingi znajdują się na obrzeżach osiedli, co jest to po prostu niewygodne. Dodatkowo parking taki jest kosztowny – miesięczny abonament miejsca parkingowego w Warszawie wynosi około 150 zł. Nawet posiadanie własnego garażu może nie wystarczyć, ponieważ szyby i lusterka można równie dobrze stracić pod pracą lub na parkingu marketu.

Najpewniejszą ochroną w sytuacji zniszczenia auta przez wandali okazuje się posiadanie polisy ubezpieczenia AC, czyli autocasco. Aby w razie powstania uszkodzeń mieć pewność uzyskania odszkodowania, należy wybrać pewnego ubezpieczyciela.

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje w tym przypadku zarówno uszkodzenia auta powstałe z winy kierowcy, jak i takie, na które nie ma on wpływu, np. wandalizm. Poza uszkodzeniami spowodowanymi przez wandali AC chroni ubezpieczony samochód także przed kradzieżą, skutkami klęsk żywiołowych i kolizjami z winy właściciela ubezpieczonego pojazdu.

Osoby, które nie chcą kupować pełnego AC, również mogą chronić się przed szkodami spowodowanymi przez chuliganów. Naszym Klientom do Pakietu OC oferujemy także ubezpieczenie Szyb, które gwarantuje pokrycie kosztów naprawy lub wymiany szyby uszkodzonej zarówno przez kamień, jak i wandali – mówi Jacek Rink, Specjalista ds. Ubezpieczeń w AXA DIRECT.

Koszt ubezpieczenia Szyb w AXA DIRECT to zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie, natomiast wypłacone odszkodowanie może wynieść nawet do 2000 zł. Szkody szybowe są likwidowane bezgotówkowo, co wiąże się z minimum formalności. Istotne jest również, że skorzystanie z tego ubezpieczenia nie powoduje utraty zniżek na OC i AC w AXA DIRECT.

Spośród sposobów na ochronę przed wandalami, rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia AC albo chociaż ubezpieczenia Szyb. W obu przypadkach koszt składki jest niewspółmiernie mniejszy w porównaniu ze stratami, jakie możemy ponieść.

A czy Ty spotkałeś się z samochodowym wandalizmem? Napisz nam o swoich doświadczeniach!