W związku z pożarami, do których doszło w Gdańsku, można zadać sobie proste pytanie: czy potrafimy gasić płonący samochód? Jednak od niedawna to pytanie ma zupełnie inny wymiar. Dlaczego?

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej (Dyrektywa 2006/40/WE) wszystkie samochody osobowe homologowane po 1 stycznia 2011 roku i wszystkie produkowane od 1 stycznia 2017 roku muszą być wyposażone w łagodniejsze dla środowiska czynniki chłodzące. Obecnie jedynym zaakceptowanym przez Unię, producentów samochodów i jednocześnie silnie lobbowanym przez firmy chemiczne jest czynnik HFO-1234yf. Problem w tym, że jest on bardzo niebezpieczny. Przede wszystkim jest silnie toksyczny podczas pożaru samochodu.

Podczas spalania czynnika HFO-1234yf powstaje wyjątkowo niebezpieczny fluorowodór. Jest on tak toksyczny, że nawet strażacy muszą mieć specjalne kombinezony ochronne podczas gaszenia pożaru. W pożarze powstaje wiele różnych, niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych, ale fluorowodór jest wyjątkowy. Może on nie tylko zatruć, ale także silnie poparzyć, jest rakotwórczy, rozpuszcza nawet szkło. Bezpośredni kontakt z fluorowodorem jest równie niebezpieczny jak z kwasem siarkowym.

W związku z powyższym powoli zmieniają się zasady gaszenia płonących aut. Nawet świadomi strażacy zalecają jak najszybsze oddalenie się od płonącego samochodu z HFO-1234yf. Co interesujące, nie wszyscy strażacy wiedzą o szkodliwości fluorowodoru i możliwości powstawania tego związku lub po prostu nie orientują się, w których modelach znajduje się niebezpieczny czynnik. Dlatego bardzo ważne jest to, byście sami wiedzieli, z jakim gazem w klimatyzacji jeździcie, i mieli świadomość, która być może uratuje życie Wam, a nawet nieświadomym strażakom.

Każdy z Was może sprawdzić, czy auto, którym się porusza, ma w układzie klimatyzacji czynnik HFO-1234yf. Wystarczy podnieść maskę i odnaleźć naklejkę na belce przedniego pasa (tej, w której znajduje się zamek maski silnika). Jeśli na naklejce widnieje napis R134a, to nie ma obaw. W razie trudności można skontaktować się z dilerem.

fot. Marcin Łobodziński

Być może ktoś z Was zamierza kupić bezpieczne auto rodzinne, ale chce uniknąć obaw związanych z pożarem. Dlatego podajemy listę samochodów, w których znajduje się niebezpieczny czynnik HFO-1234yf. Co ciekawe, dwaj niemieccy producenci samochodów mimo nakazu ze strony Unii Europejskiej i silnych nacisków innych producentów wciąż nie stosują tego czynnika ze względu na bezpieczeństwo swoich klientów. Są to Mercedes-Benz i Volkswagen. Z zestawienia wynika, że najczęściej wykorzystują ten czynnik producenci azjatyccy. Warto też mieć świadomość, że każdy producent z poniższej listy, wprowadzając nowy model, niemal na pewno użyje czynnika HFO-1234yf. Piszemy o tym dlatego, że poniższa lista niedługo będzie niekompletna.

Samochody z czynnikiem HFO-1234yf:

Alfa Romeo 4C

BMW i3

Cadillac ATS

Cadillac SRX

Chevrolet Malibu

Chevrolet Trax

Citroën C4 Picasso

Hyundai i10

Hyundai i30

Hyundai Santa Fe

Infiniti Q50

Jeep Cherokee

Kia Carens

Kia Cee’d

Kia Optima

Kia Picanto

Kia Soul

Kia Sorento

Kia Venga

Lexus GS 250

Lexus 450h

Lotus Elise

Lotus Exige S

Maserati Quattroporte GTS

Mazda Pick-up BT50

Mazda CX-5

Mitsubishi Space Star

Nissan Note

Opel Mokka

Peugeot 301

Peugeot 308

Range Rover

Range Rover Sport

Renault ZOE

Subaru BRZ

Subaru Forester

Subaru Impreza

Subaru XV

Suzuki Swift Sport

Suzuki SX4 S-Cross

Tesla Model S

Toyota GT86

Toyota Prius plus