kobieta z kluczykami do auta

Nie każdy konsument może pozwolić sobie na zakup wymarzonego samochodu za gotówkę, wiele osób korzysta więc ze wsparcia finansowego banków. Kupując auto na kredyt samochodowy, należy pamiętać również o jego ubezpieczeniu. Jak wygląda kwestia ochrony ubezpieczeniowej w przypadku auta na kredyt, którego współwłaścicielem jest bank? Czy oprócz polisy OC kredytobiorca jest zobligowany również wykupić ubezpieczenie autocasco?

Auto na kredyt a ubezpieczenie OC i AC – co warto wiedzieć?

Każdy, kto decyduje się na zakup auta na kredyt samochodowy – musi wykupić nie tylko obowiązkowe komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), lecz także AC, które stanowi zabezpieczenie dla banku. Kredytobiorca musi również przenieść prawa z ubezpieczenia autocasco na rzecz banku. Cesja z ubezpieczenia samochodu sprawia, że w razie uszkodzenia auta na kredyt, całkowitego zniszczenia lub kradzieży pojazdu – w pierwszej kolejności środki z ubezpieczenia otrzyma bank, który jest współwłaścicielem samochodu aż do chwili całkowitej spłaty zobowiązania.  Kredytobiorca może doliczyć koszt AC do kwoty kredytu samochodowego za pierwszy rok (w kolejnych latach można doliczać wartość autocasco za sprawą aneksu do umowy). Wiele osób, które rozważają wzięcie  pożyczki na samochód, zastanawia się, czy ubezpieczenie AC można rozłożyć na raty. Tak, maksymalnie mogą to być 4 raty. Jednak, aby kredyt został uruchomiony przez bank – klient musi uregulować pierwszą ratę. W przypadku opóźnienia w opłatach kolejnych rat autocasco, na mocy art.814 §3 K.C. może dojść do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia w trybie natychmiastowym (warto więc wcześniej dokładnie zapoznać się z treścią OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia).

Co uwzględnić przy wyborze konkretnej polisy? Wybierając ubezpieczenie, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na sumę ubezpieczenia, brak amortyzacji, naprawę w warsztacie ASO i naprawę na częściach oryginalnych.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Auto na kredyt – pakiet ubezpieczenia OC+AC

Kupując auto na kredyt, najkorzystniejszy rozwiązaniem dla kredytobiorcy jest zakup pakietu ubezpieczenia OC i AC dopasowanego do jego potrzeb, który często jest oferowany z dodatkami, np. Assistance (oferuje podstawową pomoc w razie wypadku, awarii, kradzieży pojazdu 24h na dobę) czy Zielona Karta (należy posiadać ją, planując podróż do wielu innych państw – dzięki temu produktowi nie musimy wykupować dodatkowej polisy za granicą). Zielona Karta zapewnia ochronę podczas wyjazdu do: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Izraela, Czarnogóry, Tunezji, Turcji, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji czy na Ukrainę. Pakiet polis OC+AC zapewnia kierowcy szeroką ochronę w wielu sytuacjach na drodze i pozwala zachować mu wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę. Warto podkreślić, że bank nie może narzucić ubezpieczyciela, u którego należy wykupić polisę autocasco (jak wiadomo, wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają gwarancję Skarbu Państwa).

Podsumowując, ubezpieczenie AC zapewnia ochronę w razie kradzieży lub uszkodzenia samochodu podczas kolizji, do której doszło z naszej winy. Każda osoba, która kupuje auto na kredyt samochodowy, ma obowiązek wykupienia zarówno ubezpieczenia OC, jak i dodatkowej polisy AC (autocasco jest dobrowolne tylko w przypadku zakupu samochodu za własne środki) oraz dokonania cesji ubezpieczenia autocasco na bank.