Jak duże są różnice w stawkach OC dla samochodów z kierownicą po prawej stronie? Wbrew pozorom nie aż tak, jak początkowo straszono.

Kiedy w 2015 roku legalizowano samochody z kierownicą po prawej stronie, czyli tzw. angliki, straszono bardzo wysokimi stawkami OC i niebezpieczeństwem związanym z poruszaniem się takim pojazdem. Rzeczywiście, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały polisy nawet dwukrotnie droższe niż dla aut kontynentalnych. Jednak z czasem wszytkie strachy okazały się przesadzone, więc i polisy potaniały.

Rankomat.pl przygotował zestawienie cen polis dla trzech najbardziej popularnych modeli aut, które w Polsce rejestruje się z kierownicą po prawej i po lewej stronie. Przykładowo, BMW E46 330Ci z 2004 roku ubezpieczymy za 1111 zł jeżeli będzie to anglik, a za 669 zł wersję europejską. To duża różnica, ale wynika ona głównie ze sportowego charakteru auta. Bardziej przyziemny Passat z silnikiem Diesla będzie droższy w ubezpieczeniu o 219 zł, natomiast w zakupie może być tańszy nawet o 10 tys. zł. Jeszcze mniejsza różnica jest w przypadku Audi A4.

Z danych MSWiA wynika, że od 15 sierpnia 2015 roku do 15 sierpnia 2016, kierowcy samochodów z kierownicą z prawej strony spowodowali 4 wypadki drogowe i 83 kolizje. Trudno więc w ogóle mówić o problemie, tym bardziej, że takich aut od momentu zmian przepisów zarejestrowano w kraju mniej niż tysiąc.