Posłowie ugrupowania Kukiz’15 po raz kolejny wracają do pomysłu rozszerzenia uprawnień dla właścicieli prawa jazdy kategorii B. Po małych motocyklach przychodzi czas na trójkołowce, które mogą znacząco zwiększyć mobilność osób niepełnosprawnych.

Sam projekt ustawy był już gotowy w połowie 2017 roku i dopiero teraz powrócił na sale sejmową. Aktualnie obowiązujące przepisy pozwalają każdemu kierowcy posiadającemu kategorię B poruszać się na motocyklu z silnikiem o pojemności najwyżej 125 cm3, jesli tylko ma dokument od 3 lat i skończył 21 lat. Nie mogą jednak oni poruszać się na trójkołowcu, co wydaje się sytuacją kuriozalną.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Jeśli jednak nowelizacja weszłaby w życie, wówczas niepełnosprawni kierowcy mogliby poruszać się także trójkołowcami. Obecnie by nimi jeździć muszą zdać egzamin na kategorie A, czyli przy wykorzystaniu normalnego motocykla, co jest często utrudnieniem, a w niektórych przypadkach okazuje się niemożliwe. Sytuacja byłaby analogiczna jak w przypadku zwykłych motocykli – by korzystać z uprawnień trzeba by skończyć 21 lat i mieć prawo jazdy od minimum 3 lat.

Propozycja posłów jest zgodna z przepisami unijnymi, została też pozytywnie oceniona przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Biorąc pod uwagę sukces małych motocykli po zmianie przepisów w 2014 roku, nowelizacja może ożywić segment trójkołowców.