Jeszcze do niedawna najszybszym seryjnie produkowanym autem z dieslem pod maską było Audi Q7 6,0 V12 TDI. To się jednak zmieni, ponieważ Brytyjczycy zapowiadają wypuszczenie na rynek jeszcze szybszego samochodu z jednostką wysokoprężną.

Firma Trident podała informacje na temat nowej wersji modelu Iceni, pod którego maskę ma trafić 6,6-litrowy motor wysokoprężny V8 generujący moc 400 KM. Silnik Audi rozwijał moc 500 KM, Iceni natomiast dzięki lekkiej konstrukcji rozpędza się do pierwszej setki w 3,7 s, czyli mniej więcej sekundę szybciej od niemieckiego SUV-a. Jego prędkość maksymalną ograniczono do 306 km/h.

Jeśli 400 KM to dla kogoś za mało, można za dopłatą wzmocnić jednostkę napędową do 435 lub 669 KM. Brytyjski producent twierdzi, że Iceni podczas spokojnej jazdy poza miastem zużyje zaledwie 4 l/100 km, a na jednym baku przejedzie około 3200 km. Jest to jednak mało prawdopodobne.

Ile kosztuje takie cacko? Wersję podstawową Tridenta Iceni wyceniono na nieco ponad 490 000 zł. Samochód będzie oferowany jako roadster, fastback oraz w modnej ostatnio wersji shooting brake, którą można uznać za sportowe kombi.

Więcej na ten temat: Iceni,