Toyota wprowadza na rynek europejski swój pierwszy zasilany wodorem samochód produkcyjny.

Toyota Mirai to w pełni funkcjonalny samochód napędzany silnikiem elektrycznym, który czerpie energię z przemiany chemicznej wodoru. Dokładnie chodzi o ogniwa paliwowe, które wytwarzają prąd w wyniku reakcji chemicznej wodoru i tlenu, a której efektem ubocznym jest para wodna. Samochód wodorowy od klasycznego auta elektrycznego różni się tym, że można go zatankować wodorem w około 3 minuty i jechać dalej, bez długotrwałego ładowania baterii z sieci.

Pierwsze seryjne auto z takim rodzajem napędu to właśnie Toyota Mirai, której sprzedaż rozpoczęto już w Japonii i Stanach Zjednoczonych, gdzie jest spore zainteresowanie alternatywnymi paliwami. To, co stoi obecnie na przeszkodzie do masowej sprzedaży takich samochodów w Europie, to słabo rozbudowana infrastruktura tankowania wodoru, a tak na dobrą sprawę jej brak. Stacji tankowania tego paliwa jest tylko kilka na Starym Kontynencie, a samochody potrzebują ich jak pojazdy wyposażone w silniki spalinowe benzyny czy oleju napędowego. Średni zasięg aut na wodór to około 500-600 km. Jednak Toyota stawia odważnie pierwszy, milowy krok w tej dziedzinie na kontynencie europejskim wierząc, że niebawem nastąpi rozwój infrastruktury.

Jest to punkt przełomowy rozpoczynający nową erę czystej motoryzacji. Wraz z rynkowym debiutem Mirai i jej systemu ogniw paliwowych, Toyota wprowadza czystą, bezpieczną i emocjonującą technologię, która zmieni oblicze napędów w motoryzacji na kolejne 100 lat. Pierwsze egzemplarze Mirai dostarczymy klientom w Europie już we wrześniu. Podobnie jak 15 lat temu, kiedy wprowadzaliśmy Priusa, dziś czujemy się dumni i podekscytowani, udostępniając w Europie kolejny wielki przełom technologiczny. – powiedział Karl Schlicht, Executive Vice President Toyota Motor Europe.

Pierwszym krajem, w którym Toyota będzie sprzedawała model Mirai są Niemcy, a później wodorowe auta pojawią się w salonach Danii i Wielkiej Brytanii. Planowana sprzedaż to około 100 sztuk rocznie. W tym roku Japończycy zamierzają sprzedać 50 aut. Cena ustalona na rynek niemiecki to 66 tys. euro plus VAT. Wprowadzanie tego modelu na kolejne rynki jest uzależnione od powstania w poszczególnych krajach stacji tankowania wodoru.