Od połowy 2018 roku zmienią się przepisy dotyczące redukcji punktów karnych. Teraz, by zlikwidować kilka oczek, wystarczy kurs, lecz można przejść go tylko raz na 6 miesięcy. Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany, lepiej udać się do najbliższego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i zmniejszyć liczbę punktów na koncie.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Kierowcy przyzwyczajeni są do tego, że mają do dyspozycji limit 24 punktów karnych. Po roku od ich przyznania – za rozmaite wyczyny na drodze – likwidują się one automatycznie. Jeśli jednak zostaliśmy przyłapani na kilku wykroczeniach w ciągu roku, można udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i po przejściu kilkugodzinnego kursu zmniejszyć stan swojego konta aż o 6 punktów.

Cena takiego kursu to 300 zł, tak więc wielu kierowców chętnie korzystało z takiej możliwości. Niestety, już od 4 czerwca 2018 roku taka opcja zostanie zlikwidowana, a punkty karne staną się większym utrapieniem.

Oprócz wycofania kursu redukującego punkty zmienione zostaną zasady co do kierujących, którzy przekroczyli granicę 24 punktów. Nie będzie się już odbierało im uprawnień, lecz zostaną oni skierowani na trwający 4 dni robocze kurs reedukacyjny. Później wrócą na drogi, lecz przez kolejne 5 lat nie będą mogli ponownie zebrać 24 punktów. Jeśli jednak tak się stanie, stracą uprawnienia.

4 czerwca 2018 roku jest jedną z najważniejszych dat na którą powinni zwrócić uwagę kierowcy. Wtedy uruchomiony zostanie system CEPiK 2.0, który pozwoli na np. poruszanie się bez dokumentów (ale za to tylko ze smartfonem, do którego trafią one w formie elektronicznej). Zmienią się również zasady zdobywania prawa jazdy – nie tylko młodzi kierowcy będą zmuszeni do przejścia dodatkowych szkoleń, ale i przez pierwsze 8 miesięcy zostaną oni objęci bardziej restrykcyjnymi ograniczeniami prędkości.