Organizacja Euro NCAP rozbiła ostatnio pięć samochodów, w tym dwa francuskie. Wyniki okazały się wyjątkowo słabe.

Organizacja Euro NCAP bada poziom bezpieczeństwa samochodów i przyznaje im odpowiednią do wyniku liczbę gwiazdek. Ostatnio wprowadziła ona kosmetyczne, ale mające ogromny wpływ na wyniki zmiany w sposobie oceny aut. Większe znaczenie dla ogólnej oceny mają teraz systemy zwiększające poziom bezpieczeństwa czynnego, takie jak elektroniczne układy stabilizacji toru jazdy czy inne systemy pomagające zachować bezpieczeństwo na drodze.

Według nowych norm zbadano pięć aut. Jak się okazuje, nie będzie już tak łatwo zdobyć 5 gwiazdek, które od kilku lat były normą. Największą porażkę poniosło Renault Mégane, które od dawna było stawiane za wzór w tej klasie. Najnowszy model uzyskał tylko 3 gwiazdki. Podobnie słabo wypadł inny francuz, Citroën C-Elisee / Peugeot 301 (również 3 gwiazdki). Zbadano też chińskie MG3, które otrzymało 3 gwiazdki.

Pięciogwiazdkowym wynikiem może pochwalić się nowy Volkswagen Golf Sportsvan. Uzyskał 73% oceny za systemy wspomagające bezpieczeństwo. Dla porównania Renault Mégane miało tylko 48% w tej kategorii. Dobrym wynikiem (4 gwiazdki) może pochwalić się Ford Tourneo Courier.