Jazda samochodem i rozmowa przez telefon absolutnie nie powinny iść w parze – nie tylko ze względu na przepisy, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Zasada ta nie dotyczy jednak kierowców, którzy mają do dyspozycji zestaw głośnomówiący. Sprawdziliśmy, jak działa urządzenie zewnętrzne, które może zastąpić rozwiązania montowane fabrycznie.

Producenci samochodów oferują już właściwie w każdym segmencie bezprzewodowe systemy Bluetooth, za pośrednictwem których możemy połączyć nasz telefon z autem. Często są to jednak dodatki płatne minimum kilkaset złotych, łączone z opcjami, których niekoniecznie potrzebujemy. Bezprzewodowego systemu głośnomówiącego nie znajdziemy nie tylko na pokładzie nowych, ale niedoposażonych samochodów. Również auta starsze niż 5-10 lat (w zależności od producenta) mogą nie mieć tego typu rozwiązań, nawet mimo bogatszych wersji wyposażenia.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Dobrą alternatywą są systemy zewnętrzne, dostępne w formie prostych w obsłudze urządzeń. Zalicza się do nich Jabra Drive. Urządzenie to kosztuje około 180 zł, czyli znacznie mniej, niż typowy, opcjonalny Bluetooth oferowany przez producentów samochodów.

Do Jabra Drive dołączona jest przejrzysta instrukcja obsługi, która jest niezbędna, aby rozpocząć użytkowanie urządzenia. Dzięki niej dowiemy się, jak sparować ten sprzęt z telefonem. Procedura ta jest prosta, ale ze względu na równie prostą budowę tego sprzętu, nie przeprowadzimy jej bez instrukcji. System Jabra Drive wyposażony jest w kilka przycisków, które spełniają wiele funkcji i to z ich pomocą dokonujemy parowania z telefonem.

Użytkowanie opisywanego sprzętu jest banalnie proste. Duża, płaska, perforowana powierzchnia skrywa głośnik i jednocześnie stanowi przycisk do odbierania i kończenia połączeń. Obok znajdziemy przyciski do przygłaszania i przyciszania. Na węższej części obudowy znajduje się przełącznik do włączania i wyłączenia urządzenia oraz port USB, dzięki któremu możemy ładować akumulatory Jabra Drive z portu USB lub zapalniczki w samochodzie.

Bardzo dużą zaletą Jabra Drive jest właśnie wspomniana prosta budowa. Dzięki niej obsługa tego urządzenia jest łatwa i nieabsorbująca, co jest szczególnie ważne ze względu na jego samochodowe przeznaczenie.

Urządzenie jest zaprojektowane i wykonane estetycznie i solidnie. Jego „kręgosłup” stanowi metalowy klips, dzięki któremu możemy przypiąć je do osłony przeciwsłonecznej. Taki sposób montażu ma dwie duże zalety. Po pierwsze – sprzęt jest trudno widoczny z zewnątrz auta, dlatego nie będzie kusił złodziei. Po drugie – mikrofon Jabry Drive znajduje się blisko głowy kierowcy, który będzie dobrze słyszany przez rozmówcę. Pomoże w tym dodatkowo zaimplementowany w urządzeniu system redukcji szumów.

Jabra Drive jest urządzeniem prostym w obsłudze i montażu. Sparowanie go z telefonem i założenie w samochodzie zajmuje nie więcej niż 10 minut i jest bezinwazyjne dla wnętrza pojazdu. Dzięki temu urządzenie można łatwo i szybko przekładać między kilkoma autami. Na dodatek cena jest korzystna względem systemów fabrycznych. Zakup przez internet będzie kosztował nas około 180 zł.