Jesień to czas chłodnych i deszczowych dni. Wkrótce będzie jeszcze zimniej, ponieważ nieuniknione jest nadejście zimy. W tym czasie nosimy grube wierzchnie ubrania i niestety często wsiadamy w nich za kierownicę. Kurtkę czy marynarkę lepiej byłoby jednak odwiesić na wieszak.

Zacznijmy od pytania, dlaczego nie powinniśmy jeździć w marynarce i tym bardziej w kurtce? Po pierwsze – tego typu odzież bardzo ogranicza ruchy rąk. Ramiona są skrępowane przez dopasowane marynarki, a grube kurtki utrudniają wykonywanie ruchów w pełnym zakresie. Druga kwestia, która dotyczy raczej ciepłego typu odzieży to pogorszenie skuteczności pasów bezpieczeństwa.

W każdej szkole bezpiecznej jazdy instruktorzy zwracają na to uwagę – kurtkę należy przed rozpoczęciem jazdy samochodem zdjąć. Za kierownicą powinniśmy być ubrani wygodnie, by nic nie krępowało naszych ruchów, ale także nie stanowiło zbyt grubej warstwy między naszym ciałem, a pasami bezpieczeństwa. W końcu to one są jednym z najważniejszych elementów chroniących nas w razie wypadku. Pasy powinny być dobrze naciągnięte, o czym wielu kierowców nie pamięta. O tym jak prawidłowo zapinać pasy, pisaliśmy w naszym poradniku.

Niestety, kiedy jedziemy na spotkanie i jesteśmy ubrani w marynarkę czy elegancką kurtkę lub płaszcz, nie możemy sobie pozwolić na wygniecenie ubrania. Dlatego najlepszym możliwym rozwiązaniem jest zastosowanie wieszaka.

Dzięki samochodowemu wieszakowi nie musimy rzucać kurtki na kanapę, a marynarka się nie wygniecie ani na naszych plecach, ani na siedzeniu obok lub za nami. To niedrogie rozwiązanie, które każdy powinien mieć w swoim aucie.

Nasz wieszak kosztował około 20 zł. To niewielka cena za tak wygodne urządzenie. Został on wyposażony w przedłużane podpory pod ramiona, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do każdego rozmiaru marynarki. Konstrukcja z giętego pręta zapewnia niezłą sztywność. Jedynym słabym elementem są plastikowe uchwyty mocowane do zagłówka, które mogą na zimnie stać się kruche i nie wytrzymać obciążenia ciężką kurtką. W temperaturach dodatnich spisały się jednak dobrze.

Niestety, samochód to nie szafa i nawet dobry wieszak nie jest idealny. Powieszenie płaszcza na nim oznacza wycieranie dolną częścią odzieży podłogi za miejscem kierowcy. Dlatego jeśli chcemy wieszać długie ubrania, powinniśmy upewnić się, czy wcześniej ktoś nie zostawił na podłodze błota.

Tego typu wieszaki możecie dostać w supermarketach oraz w internetowych sklepach samochodowych lub na serwisach aukcyjnych. Ich ceny kształtują się w przedziale od 10 do około 30 zł. To niedrogi zakup, który znacznie poprawi nasz komfort za kierownicą.