Koszty utrzymania samochodu nie jest łatwo kontrolować. Składa się na nie nie tylko paliwo, ale także wiele małych zakupów. Na dodatek ceny benzyny, oleju napędowego czy LPG dobrze byłoby móc analizować. Dzięki polskiemu programiście to wszystko zawarte jest w jednej aplikacji, którą można mieć zawsze przy sobie – w naszym smartfonie. Dzisiaj przyjrzymy się temu programowi.

Fuelio – tak nazywa się aplikacja stworzona przez Adriana Kajdę w 2012 roku, a niedawno wykupiona przez słowacką firmę Sygic. Tę ostatnią nazwę możecie kojarzyć, jeśli korzystacie z innych mobilnych programów związanych z motoryzacją, w tym nawigacji samochodowych.

Pewnym, ale niezbyt wygodnym rozwiązaniem pozwalającym analizować koszty jest prowadzenie ich kompletnego wykazu w Excelu. Nikt jednak nie nosi przy sobie tabel, które są bardzo skomplikowane w edytowaniu z poziomu telefonu. Wymagają one też mądrego rozpisania formuł, które będą sprawdzać się przy częstym użytkowaniu. Dlatego Fuelio już z założenia jest rozwiązaniem bardzo dobrym – wszystko dostajemy gotowe. I to za darmo.

Na początek należy utworzyć profil pojazdu. Można tu dodać jego zdjęcie, nazwę, opis, markę, model, VIN, numer rejestracyjny, ubezpieczenie, rocznik produkcji, zdjęcie oraz wybrać jednostki, jakimi będziemy posługiwać się w jego przypadku. Tutaj od razu pojawia się wada tego programu, z którą jej twórca – jak twierdzi – walczy. Nie ma możliwości wskazania, że pojazd zasilany jest dwoma rodzajami paliwa, co może być problematyczne dla osób, które jeżdżą samochodami z instalacjami LPG. Ponieważ, jak wspomniałem, twórca informował już jakiś czas temu, że pracuje nad wprowadzeniem możliwości dodania drugiego rodzaju paliwa dla tego samego pojazdu, można spodziewać się, że wkrótce tej wady już nie będzie. Od siebie mógłbym jeszcze zasugerować, by pomyśleć przyszłościowo i oprócz LPG dodać do Fuelio także… prąd. Hybryd na drogach przybywa, i to w coraz większym tempie. Ze względu na to, że ładowanie jest bardziej skomplikowane niż tankowanie, z pewnością nie będzie to funkcja prosta w zaimplementowaniu.

Wróćmy jednak do tego Fuelio, które każdy z nas może mieć w swoim telefonie. Gdy mamy już utworzony profil, możemy dodać do niego raport tankowania. Należy uzupełnić go o stan licznika, ilość zatankowanego paliwa i koszt całkowity lub cenę za litr. Wystarczy wypełnić dwie pozycje, by trzecia obliczyła się automatycznie. Na koniec dodajemy datę i opcjonalnie koordynaty GPS, dzięki którym później będziemy mogli przejrzeć mapę swoich stacji benzynowych.

Po dokonaniu kolejnego tankowania, aplikacja sama wskaże średnie zużycie i określi przebieg między uzupełnieniami paliwa. Po kilkukrotnym odwiedzeniu stacji będziemy mieli możliwość prowadzenia analizy zużycia paliwa w czasie oraz – po wskazaniu stosownych zakupów – analizy kosztów utrzymania pojazdu.

Co ciekawe, ostatnia opcja jest tutaj również ujęta w kompletny sposób. Możemy bowiem wprowadzać do Fuelio koszty utrzymania pojazdu podzielone na kategorie: serwis, eksploatacja, rejestracja, parking, myjnia, opłaty za przejazd, mandaty, tuning i ubezpieczenie. Każdy koszt można zakwalifikować jako jednorazowy lub comiesięczny. Istnieje także możliwość ustawienia przypomnienia dla danego kosztu w kalendarzu. To nie koniec. Twórca aplikacji daje też możliwość dodania własnej kategorii. Naturalnie przy wprowadzeniu nowych kosztów istnieje możliwość wskazania daty i stanu licznika. Twórca pomyślał także o opcji zapisania danego formularza jako szablonu.

Podsumowania i statystyki tworzone przez Fuelio zawierają wszystkie możliwe informacje. Są one podzielone na sumaryczne i średnie, roczne i miesięczne i wiele innych. Wszystkich opcji wręcz nie sposób wymienić. Kiedy Fuelio zostanie uzupełnione o możliwość dodania LPG, stanie się programem kompletnym.

Działanie tej aplikacji jest niemal wzorowe, co jest zasługą dużej prostoty obsługi, mimo że program ten zastępuje coś, co gdybyśmy tworzyli sami, wymagałoby pisania obszernych i skomplikowanych arkuszy kalkulacyjnych. Każdy, kto chce mieć koszty utrzymania samochodu oraz zużycie paliwa pod kontrolą, powinien wypróbować Fuelio.

Aplikacja sprawdzona na Sony Xperia Z2, Android 5.0.2. Zrzuty ekranu zawierają przykładowo wpisane dane.