Testując samochody, często dokonujemy pomiarów przyspieszenia. Korzystamy wtedy z akcelerometru,który został stworzony wyłącznie do tego celu. Obok profesjonalnych urządzeń na rynku pojawiły się aplikacje, które pozwalają na wykonanie podobnych pomiarów nowoczesnym smartfonem. Ile naprawdę warte są programy i telefoniczne akcelerometry?

Znalezienie aplikacji nie było trudne. Postawiłem na trzy rozwiązania: od dosyć popularnego po instalowane przez niewielu użytkowników. Na mój telefon trafiły następujące aplikacje: aDyno (wydana przez UKLooney), MBT Car Acceleration Meter (opracowana przez Sebastiana Dziaka) oraz Measurment of acceleration (jej autor to Sergey Vorobyev).

Za samochód testowy posłużył Peugeot 2008 z dieslem o pojemności 1,6 l, rozwijającym 92 KM przy 4000 obr./min i 230 Nm przy 1750 Nm. Producent podaje, że auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 11,5 s. Mój egzemplarz został już ubrany w opony zimowe, więc czas ten mógł się wydłużyć. W trakcie pomiarów temperatura na zewnątrz wynosiła 16 stopni. Ponieważ opadów nie było już od kilku dni, asfalt był suchy. Poziom paliwa w baku wynosił około 1/2 pojemności.

Największym utrudnieniem podczas pomiarów była ręczna skrzynia biegów. Dużo łatwiej byłoby uzyskać dobrą powtarzalność wyników w aucie z przekładnią automatyczną. W przypadku mojego Peugeota 2008 należało wziąć pod uwagę niedoskonałości kierowcy. By je wyeliminować, próby powtórzyłem kilkakrotnie, aż do uzyskania możliwie dobrych i zbliżonych do siebie wyników.

Na początek pomiar akcelerometrem. Spośród pięciu przejazdów najlepszy okazał się czwarty. Dał on wynik najniższy i jednocześnie najbardziej zbliżony do fabrycznego. Pozostałe pomiary były mu bliskie, więc można uznać, że ich główną niedoskonałością były starty lub zmiana przełożeń w nieodpowiednich momentach. Czas, jaki akcelerometr wskazał przy najlepszym pomiarze przyspieszenia od 0 do 100 km/h, wyniósł równo 12 s. Jest to wynik o 0,5 s gorszy od podawanego przez Peugeota. W tabelce poniżej znajdziecie szczegółowe dane z pomiaru.

PrędkośćCzas
10 km/h0,6
20 km/h1,5
30 km/h2,1
40 km/h2,9
50 km/h4,3
60 km/h5,4
70 km/h6,6
80 km/h8,1
90 km/h10,1
100 km/h12
110 km/h14,4
120 km/h17,1

Kiedy już wiadomo było, jakich czasów należało się spodziewać, przyszedł czas na test aplikacji. Telefon zamontowałem sztywno na szybie w uchwycie z przyssawką. To najlepsze miejsce, by mieć wygodny dostęp do urządzenia i w łatwy sposób odczytywać wyniki pomiarów.

MBT Car Acceleration Meter

Na pierwszy ogień poszedł MBT Car Acceleration Meter. Interfejs tego programu jest niezwykle prosty. Wielki zegar pokazuje aktualny mierzony czas, a później wynik pomiaru. Poniżej znajdują się trzy przyciski: Start, Cancel oraz Konfiguracja. W ustawieniach można wybrać jedną z czterech mierzonych prędkości przejazdu: 60 i 100 km/h oraz 40 i 60 mil/h.

Po naciśnięciu przycisku startowego trzeba chwilę odczekać. Za pomocą sygnału dźwiękowego aplikacja zgłasza gotowość do pomiaru. Gaz w podłogę, sprzęgło szybko odbiło, auto ruszyło. Pierwszy wynik wyniósł 5,0 s. To nie wróżyło dobrze. Kolejny pomiar dał wynik 12,9 s. W tym wypadku można już wierzyć, że był on zgodny z rzeczywistością. Niestety, trzeci przejazd był, podobnie jak pierwszy, nieudany. W trakcie pomiaru wynik wyświetlany na żywo zakończył się w okolicach 12 s, jednak aplikacja wyświetliła 67,1 s. Kolejny pomiar przyniósł podobne skutki. Ostateczny rezultat to 2/5 pomiarów wiarygodnych.

Measurment of Acceleration

Jako druga próbie została poddana aplikacja Measurment of acceleration. Bardzo prosty interfejs wyświetla aktualną liczbę widzianych satelitów, dokładność pomiaru odległości, aktualną prędkość auta, czas i wskazania akcelerometru. Obok ostatniej wartości znajduje się przycisk Calibrate. Po wykonaniu kalibracji aplikacja jest od razu gotowa do pomiaru. I tu nastąpiło zaskoczenie, spowodowane być może niezbyt dużą skutecznością poprzedniego programu. Wszystkie pomiary były zgodne z rzeczywistością. Najgorszy wynik wyniósł 14 s, ale wina leżała po stronie przeciętnego startu. Najlepszy pomiar pokrył się z danymi z akcelerometru – 12 s.

Oprócz prostoty dużą zaletą tej aplikacji jest możliwość wyświetlenia wykresów z zapamiętanych pomiarów. Można je obejrzeć pojedynczo lub porównać ze sobą. Da się również ustawić żądaną prędkość graniczną: 60, 100, 120, 140, 160, 180 lub 200 km/h. Aplikacja pozwala też wybrać czułość akcelerometru. Lepiej nie schodzić do najniższych wartości, ponieważ wyzwolenie pomiaru może nastąpić zbyt wcześnie.

aDyno

Na koniec zostawiłem największy kombajn – aplikację aDyno. Jest ona niezwykle rozbudowana, ponieważ umożliwia dokonywanie między innymi pomiarów mocy. Do tego jest jednak wymagane wprowadzenie szczegółowych danych samochodu.

Z aDyno miałem największy problem. W przypadku dwóch poprzednichprogramów telefon ustawiony pod kątem około 80 stopni w sztywnym uchwycie dobrze radził sobie z ich wymaganiami. aDyno natomiast wciąż wskazywała złe ustawienie i nie chciała nawet rozpocząć kalibracji. Dopiero po ułożeniu telefonu pod kątem około 45 stopni problem ustąpił. Niestety, program nie daje w tej kwestii jasnych wskazówek. Dopiero po przeanalizowaniu zachowania wskaźników orientacji można zauważyć paski, które podpowiadają, jak ustawić urządzenie.

Measurment of Acceleration

aDyno dokonała 4/5 prawidłowych pomiarów. Zaletą tej aplikacji jest duży wachlarz możliwości. Wadą jest konieczność ułożenia telefonu pod kątem 45 stopni od poziomu, co w przypadku montażu urządzenia na szybie bardzo utrudnia jego obsługę i odczyt wyników.

Według mnie najlepszym wyborem będzie aplikacja, której autorem jest Sergey Vorobyev. Measurment of acceleration jest bardzo prosta w obsłudze, ma czytelne menu i jest bardzo skuteczna. Do wykonywania pomiarów na własny użytek nie potrzeba niczego więcej.

Wszystkie programy są dostępne w sklepie Google Play za darmo.

Testy przeprowadzono na telefonie Sony Xperia SP (Android 4.1.2).