Czy wyobrażacie sobie życie bez telefonu komórkowego? Jeśli – podobnie jak większość – uważacie to sprytne urządzenie za niezbędne na co dzień, zapewne zetknęliście się problemem dotyczącym używania go podczas jazdy samochodem.

Wydaje się, że odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest oczywista. Zgodnie z polskim prawem rozmowa przez telefon komórkowy w czasie prowadzenia pojazdu, wymagająca trzymania aparatu lub słuchawki w ręku, jest zabroniona. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi 200 zł mandatu oraz aż 5 punktów karnych.

Co zrobić, aby nie narazić się stróżom prawa i móc prowadzić rozmowy przez telefon, siedząc za kierownicą? Rozwiązań jest kilka.

Pierwszym i zarazem najprostszym jest włączenie w telefonie trybu głośnomówiącego (większość telefonów komórkowych ma taki tryb). Alternatywą tego rozwiązania mogą być zewnętrze zestawy głośnomówiące, które łączą się z telefonem przy pomocy technologii Bluetooth. Ceny takich zestawów zaczynają się już od ok. 70 zł.

Drugim sposobem jest zakup zestawu słuchawkowego, który komunikuje się z telefonem poprzez Bluetooth. Ceny nausznych słuchawek obsługujących standard Bluetooth zaczynają się już od ok. 30 zł.

Z tego standardu transmisji danych można także skorzystać, parując telefon komórkowy z systemem multimedialnym w samochodzie. Wielu producentów aut wyposaża swoje samochody w radioodtwarzacze z wbudowanym Bluetoothem. Również niektóre niefabryczne radia samochodowe pozwalają na sparowanie telefonu.

Jak widać, rozmowa przez telefon podczas jazdy wcale nie musi oznaczać kłopotów. A Wy, drodzy Czytelnicy, jak korzystacie z komórki w aucie, aby uniknąć nieprzyjemnego spotkania ze stróżami prawa?