fot. policja.pl

W tym roku w życie wchodzi kilka przepisów, o których powinien wiedzieć każdy kierowca. Jakie nowości przygotował dla nas rząd?

Liczbę punktów karnych sprawdzisz online – 20 grudnia 2016 Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którym kierowcy będą mogli sprawdzić stan swojego niechlubnego konta punktowego przez Internet. Uprzednio będzie jednak trzeba uzyskać profil ePUAP. Usługa ma gwarantować dostęp do danych, które wprowadzane są do CEPiK-u.

Nowy okres przedawnienia wykroczeń drogowych ma znacznie się wydłużyć. To umożliwi karanie osób, które dotychczas uważały się za bezkarne. Czas przedawnienia w nowych przepisach wynosi 3 lata po wszczęciu postępowania, nie 2 jak dotychczas.

Stracisz prawo jazdy, nawet jeśli go ze sobą nie masz. To nowość, która związana jest ze stosunkowo świeżym przepisem, mówiącym o tym, że kierowca może utracić prawo jazdy, jeśli w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o ponad 50 km/h. Wiele osób jednak unikało utraty dokumentu, twierdząc, że nie ma go przy sobie. Takie sprawy kończyły się dodatkowym mandatem za jego brak. Gdy w życie wejdą nowe przepisy, wystarczy informacja, którą otrzyma starosta. Zawiesi on uprawnienia kierowcy, nawet bez fizycznego zabierania dokumentu.

Mocniejsze uderzenie w pijanych kierowców ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Bezwzględne karanie osób, wsiadających za kierownicę ma być mocnym straszakiem. Dotychczas, jeśli ofiary wypadku z udziałem pijanego kierowcy doznawały poważnego uszczerbku na zdrowiu lub ponosiły śmierć, minimalna kara wynosiła 9 miesięcy z możliwością zawieszenia. W praktyce sądy w 1/3 przypadków orzekały właśnie zawieszenie. Zgodnie z nowymi przepisami minimum mają stanowić dwa lata bezwzględnej kary więzienia.

Piraci będą mieli lżej, co jest zaskakujące. Jeśli policja jedzie za kierowcą w nieoznakowanym radiowozie, obecnie nie musi podejmować interwencji natychmiast, co skutkuje bardziej dotkliwym karaniem piratów, którzy łamią przepisy jeden za drugim. Zgodnie z nowymi regułami, pirat nie może dostać więcej niż 10 punktów karnych jednorazowo. Z jednej strony to furtka dla łamiących przepisy, z drugiej, policjanci nie będą czekać aż niebezpieczny kierowca popełni kolejne wykroczenia, stwarzając tym samym niebezpieczeństwo, tylko szybciej podejmie interwencję.

Nie uciekaj – to przestępstwo. Dotychczas ucieczka przed policją stanowiła wykroczenie. Nowe przepisy regulują takie zachowanie jako przestępstwo. Kara może w tym przypadku wynieść nawet do 5 lat pozbawienia wolności z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych, sięgającym maksymalnie 15 lat.

Odciążenie sądów i większe kary dla kierowców, to jedna z nowości, która może pojawić się w przepisach w tym roku. Obecnie kierowca ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu, nawet, jeśli został przyłapany na gorącym uczynku. Wtedy sprawa trafia do sądu. Ostatecznie nawet, jeśli kierowca zostaje uznany winnym zarzucanego mu wykroczenia, może liczyć na mniejszą karę. Sąd nie kieruje się bowiem taryfikatorem, tylko sam wyznacza grzywnę. Nowe przepisy zakładają, że policjant zawsze będzie nam wystawiał mandat, nawet jeśli będziemy chcieli iść z tym do sądu i jednocześnie wprowadzają stawki minimalne grzywien, które mają być wyższe niż kwoty mandatów. Dzięki temu osoby, które dotychczas mimo jednoznacznej sytuacji szły do sądu, w przypadku oczywistej przegranej, będą musiały zapłacić więcej.