tankowanie-samochodu

Tankowaniem paliwa może się zająć pracownik stacji paliw, ale są też samoobsługowe stacje, na których czynność tę musisz wykonać sam, a po wszystkim uregulować płatność. Jeśli nigdy jeszcze tego nie robiłeś, to pierwsza próba może być stresująca, ale nie obawiaj się – to prosta czynność. Sprawdź na czym polega obsługa dystrybutora paliwa i jak zatankować samochód?

Tankowanie na stacji benzynowej

Na koniec września 2019 roku w Polsce działało według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego 7 807 stacji paliwowych. Biorąc pod uwagę punkty, w których można zatankować tylko gaz LPG, ich liczba przekracza 8 tysięcy. Na większości stacji możliwe jest tankowanie diesla, czyli oleju napędowego, a także benzyny i gazu.

Na wielu stacjach, kiedy będziesz próbował rozpocząć tankowanie benzyny, podejdzie do ciebie pracownik i zaoferuje ci pomoc. Jeśli jednak wybierzesz stację samoobsługową, to wówczas wszystko będziesz musiał zrobić sam. Tankowanie w takich miejscach najczęściej przebiega następująco:


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


  • Wybierasz rodzaj paliwa.
  • Określasz rodzaj płatności – gotówką czy kartą płatniczą.
  • Regulujesz płatność i decydujesz, czy chcesz otrzymać fakturę.
  • Rozpoczynasz tankowanie.

Dopływ paliwa zostanie automatycznie zablokowany, kiedy wykorzystasz założoną kwotę pieniędzy.

Kwestie dotyczące tego, jak działa dystrybutor paliwa i jak tankować paliwo mogą być poruszone podczas kursu na prawo jazdy. Jeśli jednak nie posiadasz wiedzy na ten temat i przed tobą pierwsze tankowanie, to poproś kogoś bardziej doświadczonego, żeby pokazał ci, jak należy to zrobić. Jeśli nie masz do kogo zwrócić się z tym problemem, to kieruj się następującymi zasadami:

  • Przede wszystkim sprawdź, z której strony masz wlew paliwa i jak się go otwiera. Zasady otwierana wlewów są przeróżne. W nowszych pojazdach odpowiedni przycisk znajdziesz w aucie. Sprawdź, gdzie się on znajduje, zanim pojedziesz na stację. W starszych samochodach możesz się spotkać z otwieraniem wlewu kluczykiem.
  • Kiedy podjedziesz do dystrybutora, to wyłącz silnik i zaciągnij hamulec ręczny.
  • Jeśli obawiasz się pierwszego tankowania, to poproś, żeby pracownik stacji ci w tym pomógł. W przypadku gdy nie stresujesz się tym, chwyć za pistolet, unieś go nieco do góry i wyciągnij z dystrybutora. Następnie umieść we wlewie paliwa i rozpocznij tankowanie. Wystarczy, że naciśniesz spust.
  • Uwaga: pamiętaj o zatankowaniu odpowiedniego paliwa. Jeśli chciałeś zatankować benzynę, a nalałeś do baku oleju napędowego, to możesz mieć duży problem!
  • Tankując, zwracaj uwagę na dystrybutor, na którym widzisz, ile wynosi należność. Kiedy chcesz już zaprzestać, to po prostu puść spust i wyciągnij pistolet z wlewu.

Jak tankować do pełna? W pewnym momencie poczujesz tzw. „odbicie” pistoletu dystrybutora. To oznacza, że powinieneś zaprzestać dalszego tankowania. Niektórzy kierowcy jednak tego nie robią – wiedzą, że zbiornik paliwa w samochodzie nie jest jeszcze pełny i tankują „pod korek”. Możliwe, że w ten sposób nalejesz do zbiornika kilka litrów paliwa więcej, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Może to być szkodliwe dla układu paliwowego. Kolejną konsekwencją może być uszkodzenie filtra węglowego. Najlepiej tankuj do pierwszego, ewentualnie do drugiego „odbicia” pistoletu.

Tankowanie gazu

W przypadku tankowania gazu procedura wygląda nieco inaczej:

·       Unieś pistolet, umieść go w zaworze wlewowym i zaciśnij dźwignię, tj. pociągnij spust do siebie.

·       Naciśnij i przytrzymaj przycisk tankowania na dystrybutorze.

·       Obserwuj dystrybutor – kiedy ilość gazu będzie taka, jakiej potrzebujesz, puść przycisk.

·       Ściągnij dźwignię i odłóż pistolet na miejsce.

·       Jeśli chcesz zatankować do pełna, to poczekaj aż pistolet „odbije”.

Uwaga: tankując gaz w innych krajach niż Polska możesz potrzebować specjalnych końcówek. Sprawdź to przed wyjazdem, żeby móc zatankować samochód. Pamiętaj, żeby nie dopuszczać do minimalnego stanu zbiornika. Na wszelki wypadek, gdybyś z pewnych powodów zapomniał zatankować i zabrakłoby ci paliwa, warto posiadać odpowiedni pakiet ubezpieczenia assistance. Dzięki takiej polisie, po zgłoszeniu problemu, skierowana przez ubezpieczyciela osoba udzieli ci pomocy i dowiezie np. benzynę.