Poseł Piotr Liroy – Marzec wyszedł z propozycją do Ministra Transportu na temat zmiany prawa w przyznawaniu tablic rejestracyjnych. Przedstawiciel klubu Kukiz ’15 złożył już interpelację.

Interpelacja numer 9135 to dwie propozycje odnośnie zmiany prawa w obszarze wydawania tablic rejestracyjnych oraz jedna dotycząca dowodu rejestracyjnego. Piotr Liroy – Marzec proponuje wydawanie tablic dilerskich oraz dla profesjonalistów, które dawałyby możliwość korzystania z jednego numeru, przypisanego do grupy pojazdów. Wiązałoby się to także z jedną polisą OC na najdroższe z przypisanych do numeru auto, a pozostałe byłyby ubezpieczone w ramach pakietu.

Byłoby to korzystne rozwiązanie dla osób profesjonalnie korzystających z samochodów. To dobra zmiana zwłaszcza dla dilerów (auta prezentacyjne), kolekcjonerów (kolekcja aut zabytkowych) oraz zawodników (stajnia samochodów do sportu motorowego). Diler mógłby korzystać z jednego zestawu tablic przekładając go do samochodu, który akurat wykonuje jazdę próbną. Kolekcjoner zwykle nie jeździ kilkoma swoimi eksponatami, a jednym z nich. Również kierowca rajdowy czy wyścigowy, używający kilku samochodów w sezonie, w jednych zawodach korzysta tylko z jednego.

Druga propozycja dotyczy przypisania na stałe jednego numeru rejestracyjnego do samochodu rejestrowanego po raz pierwszy w kraju. Byłoby to duże uproszczenie oraz ograniczenie kosztów przy przerejestrowywaniu. Wzorem innych państw europejskich (m. in. Holandia, Wielka Brytania) tablice nie byłyby wymieniane przy odsprzedaży. Obecnie taki stan rzeczy dotyczy tylko sytuacji, gdy pojazd zmienia właściciela na mieszkającego w tym samym powiecie co zbywca.

Trzecia uwaga posła dotyczy dowodów rejestracyjnych, w których jest za mało rubryk do wpisów z przeglądów – tylko sześć – a zbyt wiele miejsca na adnotacje urzędowe. Proporcje powinny być zmienione, ponieważ po sześciu przeglądach dowód trzeba wymienić, a niezmiernie rzadko dochodzi do sytuacji, że kończy się miejsce na adnotacje urzędowe.

Co sądzicie o tych propozycjach? Czy waszym zdaniem byłyby to dobre zmiany?