© Rafał Warecki

Rząd szykuje podwyżki mandatów za niektóre wykroczenia drogowe, zwłaszcza za niewłaściwe przewożenie pasażerów w samochodzie.

Choć świadomość Polaków z zakresu bezpieczeństwa jazdy samochodem stale rośnie i jest już na dość wysokim poziomie, aż 7 % kierowców nadal nie zapina pasów bezpieczeństwa. Co więcej, aż 29% pasażerów siedzących z tyłu tego nie robi. Jednak nie te liczby wywołują największe poruszenie. To statystyki na temat sposobu przewożenia dzieci są niepokojące. 11% młodych uczestników ruchu nie jest zapiętych pasami lub nie jest przewożona w fotelikach. Rząd postanowił więc zaostrzyć kary i opublikowano właśnie projekt rozporządzenia prezesa Rady Ministrów „w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń”. Co on przewiduje?

Przede wszystkim zwiększenie wysokości mandatów za niezapinanie pasów bezpieczeństwa. Obecnie zapłacimy za to wykroczenie 100 zł, natomiast według projektu miałaby to być kara 300 zł. Tyle zapłaci kierowca zarówno za siebie jak i pasażera. Jeżeli natomiast pasażerów było by minimum dwóch, grzywna wzrośnie do 500 zł. Ma to zwiększyć odpowiedzialność kierowcy za osoby przewożone autem. 500 zł wyniesie również mandat za przewożenie dziecka w nieodpowiedni sposób – bez pasów lub bez fotelika, zależnie od wzrostu.

Projekt zawiera również inne rodzaje wykroczeń, których popełnienie poskutkuje wyższym niż dotychczas mandatem, m. in. za wyprzedzanie samochodów na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerów, za jazdę samochodem lub motocyklem wzdłuż chodnika i na przejściach dla pieszych oraz przejazdach dla rowerów czy parkowanie w miejscach ważnych dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.