fot. superauto24se.pl

Inspekcja Transportu Drogowego już zasila budżet państwa mandatami z nieoznakowanych radiowozów. Aby przyspieszyć egzekwowanie kar, resort transportu szykuje pewną „promocję”.

Od lipca 2011 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejął obowiązki dotyczące obsługi fotoradarów. Jak zapewniają pracownicy GITD, kupno kolejnych 300 urządzeń oraz 30 nieoznakowanych radiowozów ITD miało na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Politycy jednak poczynili główne założenia w innym kierunku, a mianowicie w wysokości wpływów do budżetu państwa z tytułu mandatów za wykroczenia drogowe. I tak w przyszłorocznym planie budżetowym założono zysk rzędu 1,5 mld zł.

Aby pomóc zrealizować taki plan, resort transportu i GITD chcą wprowadzić „promocję” dla kierowców, którzy przekroczyli prędkość i zdecydują się przyjąć oraz opłacić mandat w ciągu 21 dni od daty doręczenia przesyłki. Dla takiego kierowcy przewidziana kara będzie o 20% niższa, a na jego konto nie trafią punkty karne. Zmiany te zostały zapisane w projekcie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Przepisy mogą wejść w życie już nawet w pierwszej połowie 2013 roku.

A Wy co sądzicie o nowym pomyśle GITD i Ministerstwa Transportu?